avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot obtine domiciliul copiilor la mine ca tata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot obtine domiciliul copiilor la mine ca tata?

Cum pot obtine domiciliul copiilor la mine ca tata?
Cel mai recent răspuns: Anton-Valerian , utilizator 13:50, 27 Septembrie 2020
Atașamentul minorului fata de unul dintre părinți constituie pilonul pentru care castiga mamele custodia la ele.
In caz de atasament egal ar avea mama sanse.
Varsta de 4 ani este o varsta acceptabila pentru proces.

Așadar, daca minorul este mai atașat de tata decat de mama are șanse, dar acesta este doar începutul pentru ca din acest motiv am sugerat sa ii facă redactarea acțiunii un profesionist in drept si nu el singur pentru ca daca începe prost va termina si mai prost.
Măcar sa înceapă bine ca sa aiba sanse.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu pare ca utilizatorul a fost la un avocat, ori daca nu faci nimic , nici nu ataci, nici nu te aperi, nici nu ceri, nu prea ai ce sa primesti.
Mama a plecat de 6 saptamani de acasa , timp in care a si actionat.
Tatal, inteleg ca e de buna credinta, dar daca nu faci ce trebuie, pierzi, pierde si copilul..
Tatal oricum pleaca de pe locul 2, copiii sunt mici, niciun copil nu e la el, exista antecedente de violenta.. nu stiu in ce masura dovedite...asa ca oricum, sansele sunt mici, mici.
Ce puteti obtine daca cereti , e un program de vizita mai extins daca sunteti in apropiere.
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Partea a doua a apărării ar putea constitui un program egal între parinti.
Acum o luna am scos pentru un tata asa ceva, dar dupa un proces care întra in al treilea an în prima instanta.
Mama a inteles ca procesul va mai dura un an sau doi in fata primei instante.
Mult timp mama nu a crezut ce i-am zis direct in instanță.
Copilul se afla la tata.

Insa, trebuie sa va intelegeti pentru asa ceva.
Eu sunt de parere ca după un razboi urmeaza pacea și ambii parinti pot intelege egalitatea.
Unii mai repede, altii mai incet.

Așadar, in astfel de cazuri, trebuie ca procesul sa nu se finalizeze imediat pentru ca este riscant pentru tata.De regula, tatii sunt executați de instante, asa cum au observat foarte multi tatinsi dupa cum afirma chiar ei.
Restul sunt detalii care depind de la caz la caz.
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cand e copilul la tata, am observat ca instantele ofera un program mult mai larg mamei. Reciproca nu e prea des valabila.
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
rogue, utilizator
Da, exista deosebiri foarte mari în privința aceasta si mai ales cum sunt tratate părțile ca regula de baza.
Sunt si situatii in care instantele dau aiurea copilul la părintele la care nu vrea sa locuiască daca este vorba de mama și apoi tot instantele se enervează cand constata ca au dat o hotărâre care nu se poate executa nici pe.calea executării silite.
Exista și situatii in care tatii care solicită stabilirea domiciliului la ei au parte de un proces asemănător soților Ceaușescu doar ca nu sunt împușcați dupa proces.Acest lucru se întâmplă atunci cand tatii nu au avocat angajat dar in unele cazuri se încearcă asa chiar daca au avocat angajat.
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Discriminare sot truevio truevio Am asistat o multime de soti in dosare de divort cu minori. De fiecare data cand sotul(barbatul) doreste incredintarea minorului sunt trista. Nu stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Proces tutela comuna si domiciliu impotriva dorintei copilului radu67 radu67 Buna ziua, Situatie de fapt: -Sotia divortata si recasatorita(are un copil de aproape 12 ani la care are tutela exclusiva) -Actualul sot si-a gasit un loc ... (vezi toată discuția)
Copilul meu anamaria2oop anamaria2oop Buna seara nu sunt casatorita si am un copil,eu locuiesc in oras iar copilul il tin la tara cu mama mea pentru ca nu am cu cine sa il las acasa cat timp eu ... (vezi toată discuția)