avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi ...

Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi spuneti daca ancheta psihosociala poate fi revocata in materia Contencios Administrativ - Anulare act administrativ. Mentionez ca aceasta ancheta contine informatii eronate, neadevarate, iar concluzia care se bazeaza pe aceste informatii depaseste pregatirea aistentilor sociali.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 10:11, 2 Octombrie 2020
Repetaţi plângerea, adresată directorului entităţii care a întocmit acest document. Indicaţi minciunile înşirate acolo. Specificaţi că prezenta cerere reprezintă plângere prealabilă, în conformitate cu art 7 din Legea 554/2004. La fel, arătaţi că respectivul înscris duce la bănuiala rezonabilă de fals intelectual, neglijenţă în serviciu sau chiar abuz în serviciu.
În paralel, neapărat să cereţi audienţă la directorul serviciului care a emis Ancheta psihosocială-directorul Autorităţii Tutelare sau primarul, dacă SPAS a întocmit raportul.Cereţi ca audienţa să fie cu martori şi să fie înregistrată video.
Dacă raportul a fost întocmit de asistenţi sociali acreditaţi, trebuie să ştiţi că aceia au ca pregătire şi psihologie, şi sociologie, şi drept, deci nu prea aveţi cum contesta competenţa acestora; dacă însă sunt doar angajaţi ai SPAS, fără acreditare, puteţi motiva chiar cu lipsa elementului "psiho" care cere şi evaluare psihologică.
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2020
Martonze, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare raport psihosocial B Beka B Beka Unde se anuleaza raportul psihosocial? Care sunt pasii pentru anularea raportului? Se poate anula prin legea contenciosului administrativ? (vezi toată discuția)
Ancheta sociala CosminaBby CosminaBby Bună ziua, sunt în divorț cu soțul meu, am avut proces separat pt penise alimentara. Acum 2 săptămâni sa făcut ancheta sociala, dar în ancheta lui ... (vezi toată discuția)
Ancheta psihosociala Martonze Martonze Ma intereseaza daca: -ancheta psihosociala presupune un plus fata de ancheta sociala din vechiul Cod al familiei -unde pot gasi un act oficial, in baza ... (vezi toată discuția)