Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi ...

Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi spuneti daca ancheta psihosociala poate fi revocata in materia Contencios Administrativ - Anulare act administrativ. Mentionez ca aceasta ancheta contine informatii eronate, neadevarate, iar concluzia care se bazeaza pe aceste informatii depaseste pregatirea aistentilor sociali.
Va multumesc.
Repetaţi plângerea, adresată directorului entităţii care a întocmit acest document. Indicaţi minciunile înşirate acolo. Specificaţi că prezenta cerere reprezintă plângere prealabilă, în conformitate cu art 7 din Legea 554/2004. La fel, arătaţi că respectivul înscris duce la bănuiala rezonabilă de fals intelectual, neglijenţă în serviciu sau chiar abuz în serviciu.
În paralel, neapărat să cereţi audienţă la directorul serviciului care a emis Ancheta psihosocială-directorul Autorităţii Tutelare sau primarul, dacă SPAS a întocmit raportul.Cereţi ca audienţa să fie cu martori şi să fie înregistrată video.
Dacă raportul a fost întocmit de asistenţi sociali acreditaţi, trebuie să ştiţi că aceia au ca pregătire şi psihologie, şi sociologie, şi drept, deci nu prea aveţi cum contesta competenţa acestora; dacă însă sunt doar angajaţi ai SPAS, fără acreditare, puteţi motiva chiar cu lipsa elementului "psiho" care cere şi evaluare psihologică.
Martonze, utilizator