avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul proprietarilor pentru un restaurant la partier
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul proprietarilor pentru un restaurant la partier

Buna.In vedere deschiderii unei pizzerii pentru a obține autorizație de la primărie mi sa cerut sa aduc acordul proprietarilor din acel bloc... Acum întrebarea ....
Trebuie sa aduc semnătura tuturor locatarilor din bloc sau este nevoie doar pe plan orizontal cel din stânga și cel din dreapta și pe plan vertical cel de sus și atât deoarece in jos nu putem merge .Eu sunt la partier .... Ce ziceți ,imi ajunge doar semnătura la cel de sus și cei lateral ??
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2020
Jvs81, utilizator
Cel mai recent răspuns: nicunicolae10 , utilizator 15:17, 23 Aprilie 2024
....stimabile ,daca asa zisul restaurant sau pizzerie aduce disconfort ( mirosuri,zgomot etc,) e normal sa ai acordul celor direct afectati ,nu compara o farmacie cu o banca sau altceva acolo se gateste omul iese in balcon sa ia o gura de aer nu sa-ti miroase dumitale amestecurile culinare . cred ca legea e clara desi unii se fac ca nu o inteleg cautand tot felul de motive inventate. Nu cred ca-i convine cuiva sa-si umple casa de mirosuri nedorite ,daca ai fi fost dumneata in locul locatarilor cu siguranta nu ai fi fost de acord........................detin un spatiu la parter de bloc transformat in spatiu comercial din locuinta cu destinatie frizerie si pentru care a trebuit sa am acordul tuturor vecinilor si al asociatiei si o frizerie nu-i o pizzerie ca disconfort,asa ca ....................
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2024
locatar22, utilizator


locatar22 a scris:

....stimabile ,daca asa zisul restaurant sau pizzerie aduce disconfort ( mirosuri,zgomot etc,) e normal sa ai acordul celor direct afectati ,nu compara o farmacie cu o banca sau altceva acolo se gateste omul iese in balcon sa ia o gura de aer nu sa-ti miroase dumitale amestecurile culinare . cred ca legea e clara desi unii se fac ca nu o inteleg cautand tot felul de motive inventate. Nu cred ca-i convine cuiva sa-si umple casa de mirosuri nedorite ,daca ai fi fost dumneata in locul locatarilor cu siguranta nu ai fi fost de acord........................detin un spatiu la parter de bloc transformat in spatiu comercial din locuinta cu destinatie frizerie si pentru care a trebuit sa am acordul tuturor vecinilor si al asociatiei si o frizerie nu-i o pizzerie ca disconfort,asa ca ....................



Așa este. Aveți perfectă dreptate. Cunosc multe cazuri de shaormerii făcute în bloc fără acordul locatarilor și că aceștia nu mai suportă mirosul.
Are dreptate domnul C George. Dacă în actul de proprietate nu este apartament de locuit nu trebuie acordul. Spre exemplu eu am în acte, iar spațiul e dinainte de '89, trecut "spațiu comercial". Deci acel spațiu este destinat prin construcție comerțului. Indiferent ce tip de comerț. Că mai trebuie și unele autorizații... pt alcool, țigări, coș de fum, mediu etc le iei de la autoritățile competente. Iar schimbare nu se referă ca din aprozar, faci magazin de haine sau farmacie. Schimbare ar însemna să faci din spațiu comercial un spațiu de producție, cum ar fi croitorie sau fabrică de cazane. Aceea este schimbare. Succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@marianliviuh
Cred ca nu ati citit legea 196/2018. Spatiile din condominiu sunt de 2 feluri: locuinta sau spatiu cu alta destinatie.
Articolul 40 din aceasta lege vorbeste de 2 cazuri:
1. Se schimba destinatia de locuinta, in spatiu cu alta destinatie, care se va defini prin genul de activitate
2. Un spatiu care nu are destinatie de locuinta isi schimba destinatia, prin schimbarea activitatii ce se desfasoara in ea

La aliniatul 2 chiar se accentueaza acest lucru :
"proprietarul care solicită acordul pentru schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv"

Prin urmare se obtine obligatoriu acordul asociatiei ori de cite ori se schimba activitatea ce se desfasoara in spatiul care nu e locuinta.
[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
C.George are dreptate 200%.
Editat moderator: A doua oara sterg mesajul dvs.daca mai utilizati atacul la persoana si, in plus, nu aduceti nici un fel de argument.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua!detin un apartament la parter pe persoana fizica, il ... shoricica shoricica Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana fizica, il pot inchiria unei firme? in ce conditii isi poate desfasura acolo o activitate privata? (vezi toată discuția)
Buna ziua, detin un spatiu comercial la parterul unui bloc nou ... Ani1959 Ani1959 Buna ziua, Detin un spatiu comercial la parterul unui bloc nou care este in acte (si din proiect) spatiu comercial. In acest spatiu, doresc sa deschid un salon ... (vezi toată discuția)
Buna. daca ai un spatiu comercial la parterul blocului transformat ... Ralu100- Ralu100- Buna. Daca ai un spatiu comercial la parterul blocului transformat din apartament , pentru punct de lucru al firmei SRL iti trebuie din nou un acord de la ... (vezi toată discuția)