Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul proprietarilor pentru un restaurant la partier
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul proprietarilor pentru un restaurant la partier

Buna.In vedere deschiderii unei pizzerii pentru a obține autorizație de la primărie mi sa cerut sa aduc acordul proprietarilor din acel bloc... Acum întrebarea ....
Trebuie sa aduc semnătura tuturor locatarilor din bloc sau este nevoie doar pe plan orizontal cel din stânga și cel din dreapta și pe plan vertical cel de sus și atât deoarece in jos nu putem merge .Eu sunt la partier .... Ce ziceți ,imi ajunge doar semnătura la cel de sus și cei lateral ??
Jvs81, utilizator
@Adam Grecu
Dl. de mai sus nu intelege prevederile articolului 40 din legea 196/2018.
Spatiile cu alta destinatie decit cea de locuinta se diferentiaza prin genul de activitate desfasurata in acel spatiu. A-i schimba destinatia inseamna a trece la o alta activitate. Articolul pomeneste si de o conventie care se incheie intre asociatie si cel ce desfasoara viitoarea activitate .
Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.

Altfel, iei autorizatie de la primarie pentru cabinet de mediator si faci restaurant. Buna treaba !
latka, moderator
Jvs81 a scris:

Buna.In vedere deschiderii unei pizzerii pentru a obține autorizație de la primărie mi sa cerut sa aduc acordul proprietarilor din acel bloc... Acum întrebarea ....
Trebuie sa aduc semnătura tuturor locatarilor din bloc sau este nevoie doar pe plan orizontal cel din stânga și cel din dreapta și pe plan vertical cel de sus și atât deoarece in jos nu putem merge .Eu sunt la partier .... Ce ziceți ,imi ajunge doar semnătura la cel de sus și cei lateral ??

Trebuie acordul tuturor locatarilor de pe orizontală și de pe verticală, adică al tuturor de la parter și al tuturor de deasupra pizzeriei, până la ultimul etaj.
Ca domnul de mai sus nu a inteles, m-am "prins" si eu...
Eu am mai spus si cu alta ocazie: primariile, mai bine spus, functionarii de-acolo cu limbajul lor de lemn, pun oamenii pe drumuri, le explica ca cei de la as. prop. sunt "vinovati" ca dumnealui nu-si poate deschide un bussines.
Nu am nicio problema cu oamenii care vor sa-si injghebe o mica afacere, dar observ ca nici nu pricep ca, chiar daca ai o proprietate la parter (locuinta) si vrei sa-i schimbi destinatia, din locuinta in spatiu cu alta destinatie, trebie parcursi anumiti pasi (prevazuti in legislatia aratata) si mai mult, chiar nu poti sa faci nush ce afacere alimentara si mai ales o pizerie - ca despre aceasta era vorba la inceput.
In fine, repet, functionarea unei farmacii la parterul unui bloc, ar fi ce-a mai "cuminte" afacere. Acest lucru pot sa-l inteleaga proprietarii "afectati", precum si com. executiv.
Revin cu completare.. .se pare ca DOMNUL MODERATOR.. NU INTELEGE sau SE FACE ca NU INTELEGE... revin.. EU sunt PROPRIETAR pe persoana juridica a unui spatiu cu alta destinatie ... din constructia blocului.. deci el este AUTORIZAT CA SPATIU CU ALTA DESTINATIE... ATENTIE - domnule MODERATOR... eu NU AM UN APARTAMENT PE CARE L-AM SCHIMBAT IN SPATIU CU ALTA DESTINATIE.... EL ASHA ESTE DIN CONSTRUCTIA BLOCULUI DIN 1982 ... aici .. raspunsul este CA NU TREBUIE SA CERI SEMNATURA LA VECINI... ( EXEMPLU - o doamna ca venit la mine sa ii xeroxez 20 de exemplare dintr-un dosar prin care schiba DESTINATIA INITIALA a unui APARTAMENT la parter in SPATIU cu ALTA DESTIANTIE -- cadastrull planuri... MULTE MULTE MULTE... si dna a cerut ACORDUL tuturor locatarilor din acea scara ca sa schimbe ) ... si mai nou in CONSTANTA s-a dat HCL prin care daca desfasori activitati in SPATII CU ALTA DESTINATIE din CONSTRUCTIE intre orele 8:22 NU MAI TREBUEI ACORDURILE NIMANUI.... NU MAI DUCETI LUMEA IN EROARE domnule MODERATOR.... sunt 2 situatii total DIFERITE... intr-un apartament daca vrei . .DA TREBUEI ACORDURILE de la VECINI LIMITROFI... dar in SPATII CU ALTA DESTINATIE din CONSTRUCTIE - NU MAI TREBUIE... iar schimbarea ACTIVITATII ECONOMICE.. este cu totu lalta POVESTE... cititi LEGEA -- ce mi-ati dat dvs " articolului 40 din legea 196/2018" este vb daca schimbi UN APARTAMENT in SPATIU CU ALTA DESTINATIE... sau daca schimbi UN SPATIU CU ALTA DESTINATIE in APARTAMENT..... adica si reversul.... NU MAI INTERPRETATI CUM VRETI DVS ARTICOLELE DIN LEGE.... cititi-le cu atentie.... ACTIVITATILE ECONOMICE care se desfasoara DOAR IN SPATII CU ALTA DESTIANTIE sunt reglementate de HCL-uri... si daca "desteptii" din primarie a zis ca pt florarie NU TREBUIE ACORDUL dar pt PIZZARIE trebuie... este alta POVESTE.....

C.George a scris:

Revin cu completare.. .se pare ca DOMNUL MODERATOR.. NU INTELEGE sau SE FACE ca NU INTELEGE... revin.. EU sunt PROPRIETAR pe persoana juridica a unui spatiu cu alta destinatie ... din constructia blocului.. deci el este AUTORIZAT CA SPATIU CU ALTA DESTINATIE... ATENTIE - domnule MODERATOR... eu NU AM UN APARTAMENT PE CARE L-AM SCHIMBAT IN SPATIU CU ALTA DESTINATIE.... EL ASHA ESTE DIN CONSTRUCTIA BLOCULUI DIN 1982 ... aici .. raspunsul este CA NU TREBUIE SA CERI SEMNATURA LA VECINI... ( EXEMPLU - o doamna ca venit la mine sa ii xeroxez 20 de exemplare dintr-un dosar prin care schiba DESTINATIA INITIALA a unui APARTAMENT la parter in SPATIU cu ALTA DESTIANTIE -- cadastrull planuri... MULTE MULTE MULTE... si dna a cerut ACORDUL tuturor locatarilor din acea scara ca sa schimbe ) ... si mai nou in CONSTANTA s-a dat HCL prin care daca desfasori activitati in SPATII CU ALTA DESTINATIE din CONSTRUCTIE intre orele 8:22 NU MAI TREBUEI ACORDURILE NIMANUI.... NU MAI DUCETI LUMEA IN EROARE domnule MODERATOR.... sunt 2 situatii total DIFERITE... intr-un apartament daca vrei . .DA TREBUEI ACORDURILE de la VECINI LIMITROFI... dar in SPATII CU ALTA DESTINATIE din CONSTRUCTIE - NU MAI TREBUIE... iar schimbarea ACTIVITATII ECONOMICE.. este cu totu lalta POVESTE... cititi LEGEA -- ce mi-ati dat dvs " articolului 40 din legea 196/2018" este vb daca schimbi UN APARTAMENT in SPATIU CU ALTA DESTINATIE... sau daca schimbi UN SPATIU CU ALTA DESTINATIE in APARTAMENT..... adica si reversul.... NU MAI INTERPRETATI CUM VRETI DVS ARTICOLELE DIN LEGE.... cititi-le cu atentie.... ACTIVITATILE ECONOMICE care se desfasoara DOAR IN SPATII CU ALTA DESTIANTIE sunt reglementate de HCL-uri... si daca "desteptii" din primarie a zis ca pt florarie NU TREBUIE ACORDUL dar pt PIZZARIE trebuie... este alta POVESTE.....

Ideea e că trebuie acordul locatarilor pentru schimbarea destinației. Dacă e SAD spațiul dv. iar dv. ați dori să faceți o casă de amanet sau un butic sau o frizerie, nu aveți nevoie de acordul nici unui locatar întrucât acele activități se pot desfășura legal într-un SAD (Spațiu cu Altă Destinație). Dacă cineva vrea să deschidă o frizerie într-un spartament, are nevoie de acordul tuturor locatarilor de pe verticală și orizonrală și de acordul Asociației de Proprietari/Locatari. Dar dacă dv. de exemplu doriți să deschideți o pizzerie în spațiul dv., aveți nevoie de acordul locatarilor întrucât conform legii, pentru desfășurarea activității de producție alimentară este nevoie de spațiu cu destinația alimentară, altfel nu obțineți autorizația sanitară.