Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Pentru un testament intre soti, trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Pentru un testament intre soti, trebuie neaparat sa ...

Buna ziua
Pentru un testament intre soti, trebuie neaparat sa fie specificate bunurile imobile sau merge varianta generala: las toate bunurile imobile si mobile, ce se vor gasi....
Este vreo diferenta intre varianta generala si cea specifica?
Multumesc
Ce taxe?
Onorariul notarial pentru autentificarea unui testament este același (cca la 100 lei, dar variază de la notar la notar).
El nu depinde de conținutul testamentului sau de ... inteligența cu care a fost scris.
Oricum, ar fi preferabil să vă gândiți bine (eventual să discutați cu un avocat), ca să nu lăsați supravietuitorului și vreun proces (lucru pe care îl riscați dacă vreți ca TOATE bunurile să rămână supraviețuitorului, dezmoștenindu-vă copiii).
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Intentia noastra este urmatoarea: bunurile noastre, facute impreuna sau separat, vor ramane copiilor in cota egala, numai dupa moartea ultimului sot. Am inteles ca , un testament , reduce la 1/2 cota reala, daca vreunul contesta si creeaza probleme parintelui supravietuitor. Am vazut atatea cazuri in care, copii iubitori, au facut mizerii parintelui supravietuitor... Multumesc
Sunt la fel de multe și cazurile in care părintele supraviețuitor se îndrăgostește, și lasa tot noului partener sau copiilor acestuia.
In defavoarea propriilor sai copii.
Parerea mea este să lăsați lucrurile asa cum sunt.
Cum spunea colega Romascanu mai sus, nu va puteti dezmosteni copiii, ca ii creati o situatia si mai grea sotului ramas in viata daca vor copiii sa atace testamentul. Mergeti sa vorbiti cu un avocat, sa calculati drepturi si cote, sa vedeti cum puteti evita, pe cat se poate, durerile de cap.
Nu se poate ca sotul supravietuitor sa ramana cu tot, v-a aratat colega raluk0207 mai sus de ce.
Orifaceti un testament gandit bine ori lasati lucrurile asa, ca ce doriti sa faceti asa, generic pare mai rau la o prima vedere.
ok. multumesc Aveti partial, dreptate. S-au vazut si destule cazuri cand , sotul supravietuitor ''s-a indragostit si...''
Noi, pur si simplu, dorim ca sotul supravietuitor, sa nu fie deranjat, in posesia sa, practic munca sa de o viata.