Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Obligativitatea purtarii masti langa scoli
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Obligativitatea purtarii masti langa scoli

[Obligativitatea purtarii masti langa scoli] Buna ziua, locuiesc in Bucuresti, va rog sa-mi spuneti ce baza legala au autoritaritile pentru a impune purtarea mastii in aer liber daca persoana se afla la 100m de scoli.

Mi se pare cel putin o decizie aberanta, la fel ca multe altele date anul acesta care au fost anulate in instanta pentru ca nu erau constitutionale, deci stim deja de tendinta statului de a ne abuza libertatile. Sa ne intelegem, transmisia in aer liber este foarte putin probabila, iti trebuie contact cu persoana 15 min in spatiu inchis in general. Daca era asa de usor sa iei COVID doar pentru ca treci 1 secunda pe langa o persoana aflata la 2m pe strada, eram toti infectati pana acum.

Va rog sa-mi spuneti cum se poate ataca in instanta decizia in sine (nu am de gand sa astept sa vina prima amenda, abuzurile astea trebuie aplatizate de la radacina) sau cum se poate obtine o exceptie medicala pentru ca eu chiar nu respir bine cu masca pe fata. Eu respir mai mult pe o nara din cauza unor cornete umflate.

O port destul in magazine, cand stau afara vreau si eu sa respir normal.
AES87, utilizator
Aes87, va dau parțial dreptate.
Dar nicidecum pe parte economica gen Viorel Catarama.

Un om care trăiește o zi in plus inseamna ceva extraordinar.
Un care trăiește 2 zile în plus inseamna si mai mult de atât.
Și tot asa...
Mie nu imi pare in regula sa lași oameni sa moara ca sa mearga economia.
Si eu sunt mai liberal.decat liberalii...
Dar, iata ca si guvernul liberal a avut o fata umana si a inteles valoarea vieții oamenilor.
Bravo lor sub acest aspect
Viata este un dar de la Dumnezeu si o bucurie a celui care o trăiește.
Si cel mai sarac om se bucura sa mai trăiască o zi in plus.

Referitor la.situatia din Suedia va pot spune ca sunt cam praf si ei sub aspect economic.
Eu am.analizat si situatia din Suedia in mod separat.
Urmăresc tot ce se întâmplă peste tot.
Doar situatia din Coreea de Nord imi cam scapa.

China sta cu mult mai bine pe creștere economica decât Suedia dacă va interesează .
Si.de la ei a plecat noul coronavirus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
V-am inteles punctul de vedere, ce facem in schimb cand incepem sa avem decese in stransa legatura cu masurile luate de stat? Pe mine cel putin nu ma ajuta cu nimic sa scap de virus acum, teoretic am sanse mai mari sa mor daca il iau sa zicem peste 2 ani decat daca il iau acum. Mortalitatea pare sa fie proportionala cu varsta. Oricum n-am nici o garantie ca scap, in schimb ma pot trezi intr-o tara mult mai saraca si mai violenta in care nu ma omoara covid-ul dar un infractor sau un nebun imi da in cap pentru ca ii este foame.

Sunt oameni care au dezvoltat boli cronice sau psihice din cauza restrictiilor, am vazut chiar si sinucideri.

Sunt oameni bolnavi care au fost neglijati pentru ca s-a preferat internarea unor pacienti asimptomatici.

Educatia multor copii a avut de suferit pentru ca au stat inchisi in casa si n-au mai mers la scoala (de aici vor veni infractorii generatiei urmatoare).

Efectele pe termen lung sunt greu de estimat, Tineti cont ca o tara slabita economic este si mai vulnerabila la amenintari externe gen Rusia. Ambitiile geopolitice nu vor fi stopate de un virus.

Masuri se pot lua, multe joburi de exemplu pot fi trecute in telemunca iar daca va este teama de virus nu stiu de ce mai stati intr-o aglomerare urbana gen Bucuresti. Poate ar trebui sa comandati online mai mult, sa aveti propria masina si sa mergeti mai putin cu tramvaiul, sa nu mai locuiti cu parinti in varsta etc. Masuri voluntare se pot lua fara a forta intregi sectoare sa-si opreasca activitatea.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aes87, va dau parțial dreptate.
Dar nicidecum pe parte economica gen Viorel Catarama.

Un om care trăiește o zi in plus inseamna ceva extraordinar.
Un care trăiește 2 zile în plus inseamna si mai mult de atât.
Și tot asa...
Mie nu imi pare in regula sa lași oameni sa moara ca sa mearga economia.
Si eu sunt mai liberal.decat liberalii...
Dar, iata ca si guvernul liberal a avut o fata umana si a inteles valoarea vieții oamenilor.
Bravo lor sub acest aspect
Viata este un dar de la Dumnezeu si o bucurie a celui care o trăiește.
Si cel mai sarac om se bucura sa mai trăiască o zi in plus.

Referitor la.situatia din Suedia va pot spune ca sunt cam praf si ei sub aspect economic.
Eu am.analizat si situatia din Suedia in mod separat.
Urmăresc tot ce se întâmplă peste tot.
Doar situatia din Coreea de Nord imi cam scapa.

China sta cu mult mai bine pe creștere economica decât Suedia dacă va interesează .
Si.de la ei a plecat noul coronavirus.

AES87, utilizator
AES87, Daca companiile stapanitoare de sclavi aveau un minim de decenta, ar fi permis telemunca. Dar sunt multe care nu fac asta desi toate conditiile si tehnica necesara exista. Ele vor sa vada sclavii la fata in continuare.

Pana nu se da o lege in acest sens nu se vor misca.

Educatia multor copiilor sufera mult mai mult daca ii tii cu botnite si in semi-izolare la scoala. Asa arata un regim de detentie de medie securitate in inchisorile din SUA.

"tara slabita economic este si mai vulnerabila la amenintari externe gen Rusia"

De ce nu gen SUA ? Cine ne falimenteaza economic, nu ei ?
Cui dam 4 miliarde tribut pe an + tributul semestrial NATO + tributul lunar UE ?
Rusii ce sa ne ia ? Izmenele ?
Chinezii ce sa ne ia ? Opincile ?
Ganditi, ca nu doare.

Romania nu e o tara slabita economic ci desfiintata din p.d.v. economic real.
Aes87, aveti dreptatea dvs. parțială, in opinia mea.

Chestia cu sinuciderile imi pare insa ceva aberant.
Erau oameni cu probleme psihice.

Nu locuiesc cu părinții in vârstă dar am relatii destul.de dese.Nu merg deloc cu tramvaiul sau autobuzul si nici cu taxiul.
Am si clienți in vârstă.
Am responsabilitatea de a ma proteja pentru a-i proteja si pe.ceilalti, rude sau fără legătură de rudenie, de a-i proteja pe toți care se afla in apropierea mea inclusiv la instante.
Sunt mai preocupat decat instantele pe acest aspect.
Instantele îngrămădesc oamenii cu avocati cu tot la anumite procese.
La unele procese unde sunt parti sute de persoane si nu se poate evita aglomerația dar la unele procese se poate evita asa ceva.
Eu evit procesele cu zeci sau sute de persoane intr-un dosar și nu accept niciun angajament in aceste conditii,insa, cand ies ei toti din sala intru eu.
Poarta masti toti dar nu știu ce incarcatura virala exista in sala de judecata atunci cand intru eu cu câteva persoane după ce ies acele zeci sau sute de oameni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate @AES87 , e cu totul ridicol sa credem ca au existat sinucideri din cauza izolarii . Pentru Dumnezeu , am stat in casa 2 LUNI , nu un an-doi . Si nici izolarea n-a fost totala , aveai dreptul sa mergi la magazine , sa scoti animalul de companie , sa mergi la servici ( daca firma nu era inchisa ) , ba , dupa un timp , chiar sa te plimbi , sa faci miscare . Ce decese am putea avea in stransa legatura cu masurile luate ? Care masura in vigoare ar putea avea efect letal ? Inchiderea restaurantelor ? sau a cinematografelor ? Chiar nu-mi dau seama la ce va referiti . Iar in cazul dvs. particular , daca aveti o interdictie medicala pentru purtarea mastii , tot ce aveti nevoie e o adeverinta medicala in acest sens si e rezolvata problema . Stimate @BX , de ce sustineti acum telemunca , doar erati convins ca nu trebuie luata nici un fel de masura . Daca va simtiti exploatat de “ stapanii de sclavi “ , de ce nu rupeti lanturile robiei ? Plecati , cautati alt angajator , sau - si mai bine - deveniti dvs. un angajator care nu exploateaza pe nimeni . Eu stiu ca forta de munca e o marfa , pe a dvs. o puteti vinde la ce pret considerati , cu conditia ca cineva sa fie dispus sa plateasca acel pret . Exact ca la orice vanzare , cand pretul cerut se intalneste cu cel oferit , se incheie un contract . Daca una dintre parti e nemultumita , nu se incheie nimic , simplu . In legatura cu Rusia , dvs. uitati ca traiesc o multime de oameni care au trait in regimul trecut si care , acum 30 ani , l-au respins pentru totdeauna , multi cu pretul vietii , si au ales alt drum , in alta directie . Si mai sunt cei care au aflat de la parinti , bunici ce mari binefaceri au adus rusii , ca au stat ani in sir in tara , cu toate ca - oficial - nu erau ocupanti . De-aia sunt atat de “ iubiti “ . Cum de rusii n-ar avea de luat de la noi decat un anume obiect vestimentar , iar pe americani ii invinuiti ca ne iau miliarde ? Ori exista de luat ceva de aici , ori nu exista , hotarati -va . PS . Aveti cumva o jumatate de norma la Sputnik.ro? de curiozitate doar...
CHKa, utilizator