Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme muzica vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme muzica vecin

Buna ziua, iubita mea lucreaza de acasa întrucât fizic nu poate datorită situației actuale. Vecinul de jos se gaseste in timpul zile sa puna muzica tare si e cam greu sa muncești cand suna muzica tare cu bass ( nu am nici o problemă dacă e weekend ). Am discutat cu el dar nu vrea sa inteleaga. Este vreo reglementare specială pe perioada de urgență ? Sau rezolv ceva cu o plângere la poliție chiar dacă muzica canta in afara orelor de liniste cand are voie .
Adrian420, utilizator
Sustin si acum, in legea 61/1991 nu este definit nici un prag fonic, pentru a putea sanctiona contraventional.
Manuela Rășină, administrator
Dv sustineti L nr 61/1991 republicata
Este o diferenta de la cer la pamant intre ce prevede legea si cum este aplicata
Legea nr 61/1991 prevede concret
Art. 2. - Constituie contraventie savirsirea oicareia din urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

art 6 Contraventiile se constata de primar sau de ofiterii ori subofiterii de politie. In orase, municipii si in sectoarele municipiului Bucuresti, contraventiile se constata si de catre imputerniciti ai prefectului sau ai primarului, dupa caz, anume desemnati prin decizie.

In cazul contraventiilor pentru care legea prevede sanctiunea amenzii, agentul constatator, o data cu constatarea, aplica si sanctiunea

Daca ati fi avut situatii de aceste gen v-ati fi confruntat si pozitia reticenta a politiei care actualmente este divizata in mai multe categorii politie locala,politie nationala,politie rutiera,politie de frontiera,etc
Legea nr 61/1991 are dispozitii generale fara insa a fi actualizata si modificata referitor la autoritatea competenta sa constate sa consemneze contraventia ,eventual sa aplice sanctiune
Politia locala sub ordinea primariilor teritoriale recunoaste ca exista dispozitii in L nr 61/1991 dar invoca ca nu reprezinta autoritatea in domeniu sa constate valoarea zgomotului
Au existat numeroase PV contraventie intocmite de catre politie pentru tulburarea linisti locatarilor ,care in instanta au fost anulate .motivat de faptul ca agentul de politie nu a putut constata si consemna valoarea zgomotului
Un cetatean poate asculta muzica la un volum placut lui dar care ii inebuneste pe vecini
Un cetatean poate in apartament sa desfasoare activitati pe care le apreciaza necesare ,dar care genereaza zgomote deranjante pentru vecini
Exista dispozitii speciale care precizeaza pragul fonic de la O la 80 ,cu valori normale si cele de la care zgomotele genereaza prejudicii de sanatate organismului uman
Politia nationala,la randul ei invoca ca nu detine autoritatea si competenta sa se pronunte asupra zgomotului,asupra valorilor acestuia deoarece contraventiile se constata de catre agentul constator prin propriile simturi-dar care nu constituie proba materiala de expertiza in instanta
Valoarea zgomotului se poate constata si consemna numai prin aparate speciale sonometre care sunt utilzate numai de catre comisariatul garzii de mediu care in caz de verificari poate elibera document legal care sa precizeze cu precizie valoarea zgomotului
In cazul spatiilor cu destinatia de locuinta ,pragul fonic admis este de 30-32 db
Traficul foarte greu are valoarea de 80 de decibeli și începe să fie nociv pentru ureche.
Peste această valoare se situează lătratul unui câine de talie mare, cu valoarea de 90 de decibli – acesta reprezintă prag de pericol, zgomotul fiind deja deranjant, iritant) – în timp ce claxonul are o valoare de 100 de decibeli. Sirena unei ambulanțe ajunge la 110 decibeli, iar decolarea unui avion ajunge la 120 decibeli, acesta fiind considerat ca fiind pragul de durere, iar, ceea ce trece de această valoare, poate duce la pierderea auzului.

[ link extern ] /

Poluarea fonică
1. Bogătean Izabella-Claudia IPMI-IIIÎndrumător ştiinţific:Conf. Univ. Dr. Nicolae Chirilă
constituie contraventie tulburarea fara drept a linistii persoanelor din locuinte sau din alte imobile cu functiuni echivalente locuirii, intre orele 7:00-14:00 si 16:00-23:00 de catre orice persoana, prin depasirea nivelului de presiune acustica de 35 dB, masurat in interiorul locuintei sau a imobilului persoanei vatamate, in camera indicata de aceasta, cu ferestrele inchise, ca urmare a producerii de zgomote, larma, strigate, tipete ori alte manifestari similare sau a folosirii oricarui aparat, obiect ori instrument muzical.
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Legea nr 61/1991 are dispozitii generale fara insa a fi actualizata si modificata referitor la autoritatea competenta sa constate sa consemneze contraventia ,eventual sa aplice sanctiune

Legea 61/1001 a fost modificata anul acesta, 2020.
Publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 125 din 18 februarie 2020
[ link extern ]
Manuela Rășină, administrator
@latka
Daca tot staruiti sa incalcati regulamentul forumului ,poate precizati unde am sustinut ca legea nr 61/1991 nu a fost actualizata in 2020
Daca aveati interesul puteati sa constatati din numerotarea articolului nr 6 postat care difera fata de forma anterioara a legi,ca am facut trimitere la forma actualizata a legii nr 61
Eu am precizat ca in legea nr 61 nu s=a precizat care esalon al autoritatii politiei romane este competent sa constate si sa consemneze savarasirea de contraventii cu intocmirea documentelor aferente
Este precizat cumva in cuprinsul L nr 61/1991 reactualizata,modificata si completata 2020 despre politia locala si cea nationala cu limite de competenta distincte?
Am precizat situatie concreta in care opereaza disp L nr 61/1991 actualizata,dar datorita viciilor si pentru a preintampina situatiile neplacute,reprezentantii autoritatii politiei se retin a intocmi documente constatatoae de contraventii la regimul zgomotelor
Incercati sa aduceti plus valoare discutiilor ,nu sa va manifestati frustrarile
Nu stiu ce regulament am incalcat, n-am facut decit sa va citez, nu inteleg ce inseamna limita de competenta distincta. Sugerati ca legiuitorul, "in inteleapta lui misiune " a gresit ?
Sesizati sau nu ca are alta forma si nu e acelasi articol cu ce ati postat dvs. ?

Art.6
(1) Contravențiile se constată de către primar, împuterniciții acestuia, de către ofițerii sau agenții de poliție ori de către ofițerii, maiștrii militari și subofițerii din jandarmerie, precum și, pentru faptele constatate în zona specifică de competență, de către polițiștii de frontieră.
(2) În cazul contravențiilor pentru care legea prevede sancțiunea amenzii, agentul constatator, odată cu constatarea, aplică și sancțiunea.

Adica nu trebuiau sa fie trecute mai multe organe ale statului, care sa constate astfel de contraventii ? Si cele de cod rutier se pot constata de politia rutiera, de cea locala in anumite situatii, de politisti din alte servicii care au si atributii pe domeniul rutier, de politia de frontiera .

Cum ar fi trebuit sa arate articolul, ca sa va satisfaca ?

Este prevazuta in legea 61/1991 vreo limita de zgomot si eu am afirmat gresit ca nu exista asa ceva ?

Tot ii trageti cu garda de mediu, unde ati vazut in lege vreo atributie a garzii de mediu, de masurare a nivelului de zgomot ?

Valoare a discutiilor se poate aduce atunci cind se citeaza corect un temei legal, nu cind inventati astfel de temeiuri.
latka, utilizator