Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta sotie si imi ...

Partaj de bunuri comune , cu fosta sotie si imi datoreaza pensia minorului , dupa salarul minim pe economia germana ? cum recuperez aceasta suma de bani ? prin executare silit .
Dan Mihai, utilizator
BUNA DIMINEATA ,
Da Doamna Av. copilul e la mine eu îl cresc mi la încredințat statul GERMAN dar și jud, sec, 5 Bucuresti prin hotarare jud ,iar cu fosta sotie nu pot sa mă înțeleg deloc ? i-am dat o casa sa locuiasca , și mai vrea una ? iar aici unde locuiește Băiatul acum ia vrea sa intre si din aceasta cauza Vreau sa o execut imediat,pe cotă de 50% din imobil pe care il avem impreuna
Menționez ca este trecută în Cartea Funciară a imobilului cu o cota 50% din imobilul pe care îl deținem impreuna .

Dosarul de incuviintare executarii silite a fost introdus pe 5.11.2020 la jud.

Întrebarea este ?
Dacă pot sa o execut în condițiile acestea pe care eu le-am explicat adică pe cota de 50% din imobilul pe care îl deținem impreuna , tinand cont ca si ia este trecuta in CARTEA FUNCIARA a imobilului cu cota de 50%

multumesc frumos

Dan Mihai, utilizator
ce scrie in actul de proprietate al casei mai exact ? unde e casa ?
Scuzati ca raspund asa tarziu, in actul Casei spune ca eu numitu , MD .... casatorit cu M, AM cumpar casa in sup.de 500 mp , ideia e ca ulterior fosta sotie a fost foarte hoata , imediat după divorț , a mers la CADASTRU și sa trec cu cotă de 50 % pe acest imobil , acum am introdus acțiunea de incuviintare pentru executare silită la JUD, și după cum bănui ca nu se poate sa o execut în timpul PARTAJULUI , pentru ca exista un text de lege ?că nu permite executarea silită în timpul divortului
Mentionez ca este trecuta in Cartea Funciara cu cota de 50%
casa e in devalmasie, nu conteaza ce scrie in cartea funciara.
dupa partaj, o executati din sulta.
Da Doamna Av,
Dar eu as vrea sa trec creantele in Ocpi in cartea funciara ?si dupa Partaj o execut direct ?