avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj de bunuri comune , sunt in Partaj cu fosta sotie si imi ...

Partaj de bunuri comune , cu fosta sotie si imi datoreaza pensia minorului , dupa salarul minim pe economia germana ? cum recuperez aceasta suma de bani ? prin executare silit .
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Noiembrie 2020
Dan Mihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dan Mihai , utilizator 08:49, 10 Noiembrie 2020
BUNA DIMINEATA ,
Da Doamna Av. copilul e la mine eu îl cresc mi la încredințat statul GERMAN dar și jud, sec, 5 Bucuresti prin hotarare jud ,iar cu fosta sotie nu pot sa mă înțeleg deloc ? i-am dat o casa sa locuiasca , și mai vrea una ? iar aici unde locuiește Băiatul acum ia vrea sa intre si din aceasta cauza Vreau sa o execut imediat,pe cotă de 50% din imobil pe care il avem impreuna
Menționez ca este trecută în Cartea Funciară a imobilului cu o cota 50% din imobilul pe care îl deținem impreuna .

Dosarul de incuviintare executarii silite a fost introdus pe 5.11.2020 la jud.

Întrebarea este ?
Dacă pot sa o execut în condițiile acestea pe care eu le-am explicat adică pe cota de 50% din imobilul pe care îl deținem impreuna , tinand cont ca si ia este trecuta in CARTEA FUNCIARA a imobilului cu cota de 50%

multumesc frumos

Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2020
Dan Mihai, utilizator
ce scrie in actul de proprietate al casei mai exact ? unde e casa ?
Scuzati ca raspund asa tarziu, in actul Casei spune ca eu numitu , MD .... casatorit cu M, AM cumpar casa in sup.de 500 mp , ideia e ca ulterior fosta sotie a fost foarte hoata , imediat după divorț , a mers la CADASTRU și sa trec cu cotă de 50 % pe acest imobil , acum am introdus acțiunea de incuviintare pentru executare silită la JUD, și după cum bănui ca nu se poate sa o execut în timpul PARTAJULUI , pentru ca exista un text de lege ?că nu permite executarea silită în timpul divortului
Mentionez ca este trecuta in Cartea Funciara cu cota de 50%
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
casa e in devalmasie, nu conteaza ce scrie in cartea funciara.
dupa partaj, o executati din sulta.
Da Doamna Av,
Dar eu as vrea sa trec creantele in Ocpi in cartea funciara ?si dupa Partaj o execut direct ?

Alte discuții în legătură

Caut urgent avocat sammy44 sammy44 caut un avocat specializat in executari silite (vezi toată discuția)
Executorul achita sulta sotului fara titlu executoriu dandanaua dandanaua Prin hotarare judecatoreasca, imobilul apartinand sotilor a fost partajat, atribuindu-se sotului debitor I.M., care a fost obligat la sulta catre celalalt sot, ... (vezi toată discuția)
Plata sulta partaj pentru un apartament executat silit Parisien Parisien Buna ziua!In urma cu un an de zile,m-am inteles cu fosta mea sotie sa facem partajul apartamentului,prin care ea se obliga sa imi achite o sulta in valoare de ... (vezi toată discuția)