Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par potrivite ...

Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par potrivite in acest moment?

Ar ajuta la reducerea numărului de infectari sau la eradicarea virusului SARS-CoV-2?

Ma întreb daca nu ar fi mai bine sa mai existe o vreme divergente politice la nivel guvern-parlament pentru a exista un control intre puterile statului.
Poate ca, pana una alta, ar fi mai bine asa.

Cred ca se mai poate astepta 3-4 luni sau chiar 6 luni pana mai vedem cursul pandemiei.
Asa, ii vom putea judeca noi mai bine pe toți cei aflati in cursa politica și fiecare sa poata decide in cunoștință de cauza.

Eu unul as vrea sa vad intre puterea executiva si cea legislativa o lupta bazata pe valori si argumente.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Președintele României a afirmat acest lucru si eu sunt de acord.
El.se referea la faptul ca oamenii nu ar mai vota PSD la acest moment in acelasi procent.
Nu se referea la faptul ca le-a expirat mandatul.
De aceea se si vroia alegeri anticipate în martie 2020.

Cat priveste echilibrul puteroilor in stat sunt de parere ca este o situație atipica care necesita asa ceva.
Este bine ca puterea sa fie împărțită si sa lupte toti pentru popor, sa se corecteze unii pe alții în mod activ si nu sa doarmă în parlament.
Am vazut ca parlamentul se misca cu mai mult talent în ultima vreme și as vrea sa se miște la fel macar cateva luni.

Se poate rezolva și 6 luni asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avea dreptate Presedintele , si ar fi fost bine daca am fi avut anticipate , doar ca nu a fost sa fie ... Dar dupa 24 decembrie ( cred ) Parlamentul nu mai poate da legi organice , iar mandatele pot fi prelungite maxim 90 zile . Eu chiar nu vad de ce sa se amane alegerile , exista vreun indiciu ca in martie vom fi mai bine cu pandemia ? Cand e posibil sa fie nevoie de masuri exceptionale , ar fi de folos un Parlament cu puteri ciuntite ? Sau , daca ar fi necesara o alta situatie de urgenta , considerati ca acest Parlament ar vota instaurarea acesteia ? La cererea acestui Presedinte ? Sa fim seriosi , tot ce fac e sa puna frane , sa dea prin legi bani cu nemiluita , fara a se intreba de unde vor fi luati , si asa ar mai face inca 3 luni . Fireste , nu e nici o garantie ca urmatorul Parlament va fi mai bun , dar avem o sansa sa fie asa , cu cel de acum , nu avem nici una .
Da, si eu as fi vrut anticipate dar am inteles cu mult înaintea lor ca nu va fi imposibil asa ceva.
Din păcate, fostul ministru al sănătăți Costache si toti ceilalti medici epidemiologi nu au fost atenti la virusul care venea spre noi.

Este greu de spus daca in decembrie 2020 ar fi mai oportune alegerile sub aspect pandemic decat in martie 2021 spre exemplu.
Doar cei care au toate datele și cunosc exact modul de transmitere a virusului pot exprima o parere bazata pe probe.Daca or avea asa ceva, pentru ca nu imi este clar nici daca au si nici daca se descurca cu ceea ce au la îndemână va rămâne de vazut.
De pilda, s-a.stabilit științific de americani cauza de transmitere pe partea cu restaurantele.

,,Cercetătorii din SUA au dezvoltat "modele de răspândire a Covid-19" și le-au comparat cu datele reale

Oamenii de știință au folosit apoi informațiile pentru a dezvolta modele de răspândire a infecţiilor şi le-au comparat cu datele reale despre răspândirea virusului. Concret, locurile publice care au condus la o creştere mai mare a infecţiilor în orașele examinate sunt restaurantele cu capacitate maximă, urmate de sălile de sport, cafenele, hoteluri şi moteluri. Cu toate acestea, prin limitarea prezenţei în restaurante la 20% din capacitatea lor maximă, susţin cercetătorii, infecţiile ar fi reduse cu peste 80%. "

[ link extern ]

De ce nu fac si romanii asa ceva nu știu.
Sau poate ca au făcut.Nu stim daca nu ne spun clar pe ce anume se bazeaza ei cand iau masuri de restrictie.

Daca analizam insa puțin situatia, vom vedea ca după alegerile pentru primari numarul.de infectari a crescut serios.
Doar ei știu ce date au si de aceea eu nu va pot răspunde la aceasta întrebare pertinenta a dvs.
Mie personal nu imi pare greu de aflat asa ceva daca s-a vrut.
Degeaba îmi dau eu seama ce se poate face daca nu se face sau nu se vrea asa ceva ori pur și simplu nu s-a cerut sau ordonat asa ceva.

Prin urmare, noi nu ne putem orienta decat pe parte logica și rațională.
Daca azi avem 10 000 de cazuri cate cazuri vor avea pe 6 decembrie?
Numarul.de cazuri vor creste cred eu pana la alegeri si tot asa va fi si ulterior.
Va mai rezista insa ATI pana in decembrie 2020?
Doar daca numarul.de decese va creste vor mai fi locuri la ATI.Dar, sub condiția ca numărul celor infectati cu necesar de terapie intensiva sa nu fie mai mare decât numarul celor decedați.
Avem o crestere in acest sens pana azi.

Eu cred ca, daca ATI nu va mai face fata nu vor avea loc alegeri in decembrie 2020.
Aceasta este ipoteza in care nu cred ca se vor mai putea organiza alegeri sau va fi un mare haos daca se vor organiza.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atunci , sa speram ca se vor face alegerile la timp , iar guvernul , in martie , va fi ocupat cu distribuirea vaccinului ... Daca ne ajuta Pronia Cereasca ....
,,Premierul Ludovic Orban a dat un ordin clar. Totul este obligatoriu chiar de astăzi. Șeful de la Palatul Victoria a transmis către toate județele. S-a aflat ce trebuie făcut pentru a stopa efectele pandemiei.

Închiderea piețelor și restricțiile de circulație, precum și programul telemuncă și decalarea programului de muncă sunt măsuri importante care vor duce la scăderea infectărilor. Prefecții trebuie să discute cu primarii, să îi îndrume, ei sunt recent aleși și au influență mare în comunitate."

[ link extern ]

Eu am o singura întrebare.
Cum a aflat aceste lucruri?
Exact cum am arătat mai sus, se poate trage o concluzie dar depinde de probe exista pentru ca probele sunt importante.

Din moment ce rămân deschise marile magazine nu cred ca se va rezolva ceva pentru ca acestea sunt precum piețele inchise.

Nu ne rămâne decât sa vedem cât de bine a fost informat si sfatuit de specialisti.

Pana una alta, in București am vazut cea mai mare aglomerație pe timp de zi începând din luna februarie 2020 si pana acum deoarece am impresia ca raspandacii circula în numar mare ziua.
Mie mi-a stricat complet socoteala marea aglomerație din București pe timp.de zi si chiar ma îngrijorează.

Si președintele României considera ca, măsurile impuse de Executiv acum câteva săptămâni pentru a gestiona pandemia dau primele rezultate.

[ link extern ]

Probabil ca domnia sa se refera la faptul ca nu am ajuns la 15000 pe infectari pe zi.
Eu cred ca vom ajunge la peste 15000 de confirmari de infectari pe zi doar ca tine de numarul de teste.

Cred ca se mai bazeaza si pe faptul ca ventilatoarele pot fi folosite în spital și in afara zonelor de ATI.
Nu a spus insa nimeni niciodată cate persoane pot fi ventilate in afara ATI.
Aici apare cea mai mare problemă cu riscul iminent de a claca sistemul medical din România.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat