Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial ...

Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial este acostata de paznic la iesire si somata sa-i arate continutul bagajului (sau este invitata intr-o camera a spatiului comercial pentru a prezenta acolo continutul bagajului). Am scris persoana si nu client sau cumparator fiindca poate exista situatia in care nu a cumparat nimic - asadar nu a fost client.

Ii arata paznicului continutul bagajului si paznicul constata ca are anumite produse din bagaj pentru care nu poate prezenta dovada platii, aceasta fiind acuzata ca a furat produsele din magazinul respectiv.

Prezint situatia ipotetica in care persoana NU a furat produsele.

In aceasta situatie (si in acest moment), ce drepturi/obligatii au atat persoana cat si paznicul?
Are dreptul persoana acuzata sa ceara dovezi clare in care sa se vada ca a sustras bunuri (stiind ca NU a furat)? Are obligatia paznicul sau paza spatiului comercial sa ii arate dovezi?
Exista legi care protejeaza clientul sau potentialul client in aceasta situatie de abuz?
Discuție din categoria „sexul îngerilor”, „câți îngeri încap pe un vârf de ac”, etc. Măi flăcău, scrie clar, la intrare, ce trebuie/nu trebuie să faci dacă intri în magazin? Nu-ți convine, nu intri! Iar dacă intri, și ești prins cu mâța-n sac, suporți consecințele. Mi s-a întâmplat să vreau să trec pe la LIDL, după ce cumpărasem miez de nucă din piață, deci nu aveam bon și, fiindcă era un LIDL fără casete de depozitat bagajul, am renunțat. Nu voiam să dau naștere la discuții, cu agentul de pază, „las și eu bagajul aici”, etc.
Un om civilizat respectă regulile! Asta ne deosebește de partea cilivlizată a UE.

hotumattua a scris:

Discuție din categoria „sexul îngerilor”, „câți îngeri încap pe un vârf de ac”, etc. Măi flăcău, scrie clar, la intrare, ce trebuie/nu trebuie să faci dacă intri în magazin? Nu-ți convine, nu intri! Iar dacă intri, și ești prins cu mâța-n sac, suporți consecințele. Mi s-a întâmplat să vreau să trec pe la LIDL, după ce cumpărasem miez de nucă din piață, deci nu aveam bon și, fiindcă era un LIDL fără casete de depozitat bagajul, am renunțat. Nu voiam să dau naștere la discuții, cu agentul de pază, „las și eu bagajul aici”, etc.
Un om civilizat respectă regulile! Asta ne deosebește de partea cilivlizată a UE.

O sa caut aceste reguli de care spuneți in marile lanțuri de magazine, dar să fie la vedere, nu într-un pliant sau in colțuri întunecate unde le vede doar paznicul.
Totuși, a avea produse asupra ta pentru care nu ai dovada achiziției înseamnă prinderea cu mâța-n sac?
Cum rămâne, de exemplu, cu doamnele care au rujuri sau absorbante in geantă?
Sau cu un telefon mobil? Există hipermarketuri care vând telefoane mobile, cu siguranță există clienți care dețin aceleași modele. Sunt hoți?
Încă o dată întreb: în România există legiferată prezumția de nevinovăție? Există. Se aplică?
cris2d2, utilizator
Cred eu ca totul ar putea fi lamurit daca s-ar citi fisa postului pentru agentul de paza si continutul contractului intre firma de paza si reprezentantul legal al obiectivului pazit. Logica si bunul simt ma fac sa spun ca acel "paznic" trebuie sa ma surprinda sustragand ceva si nu sa aduca marfa din magazie la raft ori sa presteze alte servicii care n-au nimic deaface cu paza.. Proba poate fi si o filmare cu o camera de supraveghere daca aceasta exista. Cam despre asta e vorba iar prezumtia de nevinovatie ar trebui sa le intre bine-n cap celor care se gandesc la "mate in saci" daca au pretentia sa fie considerate persoane educate !
Bună ziua. Odată intrata în spațiu de vanzare al magazinului fiecare persoana este considerată client. Trec peste faptul că trebuie sa declari la intrare produsele similare celor din magazin, ca n-ai voie sa faci foto/video etc. Dacă ai intrat involuntar cu un rucsac voluminos in spate, agentul de pază iti poate cere politicos sa-i prezinți rucsacul, după ce-ai trecut de linia caselor de marcat. Dacă se gasesc produse similare nedeclarate la intrare si neinsotite de bon fiscal se poate recurge la sistemul de supraveghere, se poate vedea lot, data expirării la raft samd. Si agentul de securitate poate chema direct poliția in acest caz daca tot va simtiti lezat/hărțuit. Și clientul poate face la fel, suna la politie, nu scoate nimic din bagaj si asteapta in camera de pază (nu la vederea celorlalți clienti) sosirea politiei. Înainte de a face scandal ca vezi doamne am fost facut "hot" puneti-va neuronii la contributie la intrare intr-un magazin privat cu bagaje voluminoase/produse ce se gasesc si-n acel spatiu, cititi regulile de la intrare, intrebati un angajat al magazinului in orice situații, căutați un agent de securitate (si nu paznic!)....
Perfect de acord. Ce facem dacă NU sunt afișate la vedere regulile de acces în spațiul comercial? Ca și client nu mă apuc să caut acele reguli prin tot magazinul, dacă nu sunt vizibile la intrare.
Am dat de paznici care nu m-au lăsat să intru cu rucsacul urban/sport, nu montan de 60L, dar pe doamne le-a lăsat să intre fără probleme cu rucsaci fashion, de damă.
Ar fi frumos dacă s-ar întâmpla ceea ce ați scris mai sus, despre cât de frumos s-ar purta agentul de securitate cu clientul, cât de frumos l-ar întreba și cât de politicos s-ar derula totul. DAR majoritatea acestor angajați NU sunt politicoși, analizează clientul după felul cum arată, atât ca și culoare a pielii cât și că vestimentație etc. Subiectivismul este literă de lege în aceste situații.

grunwald a scris:

Bună ziua. Odată intrata în spațiu de vanzare al magazinului fiecare persoana este considerată client. Trec peste faptul că trebuie sa declari la intrare produsele similare celor din magazin, ca n-ai voie sa faci foto/video etc. Dacă ai intrat involuntar cu un rucsac voluminos in spate, agentul de pază iti poate cere politicos sa-i prezinți rucsacul, după ce-ai trecut de linia caselor de marcat. Dacă se gasesc produse similare nedeclarate la intrare si neinsotite de bon fiscal se poate recurge la sistemul de supraveghere, se poate vedea lot, data expirării la raft samd. Si agentul de securitate poate chema direct poliția in acest caz daca tot va simtiti lezat/hărțuit. Și clientul poate face la fel, suna la politie, nu scoate nimic din bagaj si asteapta in camera de pază (nu la vederea celorlalți clienti) sosirea politiei. Înainte de a face scandal ca vezi doamne am fost facut "hot" puneti-va neuronii la contributie la intrare intr-un magazin privat cu bagaje voluminoase/produse ce se gasesc si-n acel spatiu, cititi regulile de la intrare, intrebati un angajat al magazinului in orice situații, căutați un agent de securitate (si nu paznic!)....

cris2d2, utilizator