Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial ...

Presupun urmatoarele: o persoana care iese dintr-un spatiu comercial este acostata de paznic la iesire si somata sa-i arate continutul bagajului (sau este invitata intr-o camera a spatiului comercial pentru a prezenta acolo continutul bagajului). Am scris persoana si nu client sau cumparator fiindca poate exista situatia in care nu a cumparat nimic - asadar nu a fost client.

Ii arata paznicului continutul bagajului si paznicul constata ca are anumite produse din bagaj pentru care nu poate prezenta dovada platii, aceasta fiind acuzata ca a furat produsele din magazinul respectiv.

Prezint situatia ipotetica in care persoana NU a furat produsele.

In aceasta situatie (si in acest moment), ce drepturi/obligatii au atat persoana cat si paznicul?
Are dreptul persoana acuzata sa ceara dovezi clare in care sa se vada ca a sustras bunuri (stiind ca NU a furat)? Are obligatia paznicul sau paza spatiului comercial sa ii arate dovezi?
Exista legi care protejeaza clientul sau potentialul client in aceasta situatie de abuz?
Doamna, sarcina probei incumba cui o invoca.

mitabiciclista a scris:

Dovada este chiar faptul ca are in bagaj produse pentru care nu are dovada ca le-a platit.Persoana prinsa in aceasta situatie trebuie sa prezinte dovezi, nu invers.Sau daca le are din alta parte
sa le lase la intrare.Ce alte dovezi mai vrei cand te-a prins cu mata in sac?

Te protejeaza legea bunului simt care iti spune sa lasi la intrare produsele cumparate din alta parte sau macar sa intrebi inainte sa intri cu ele.Te protejezi si singur (mai ales ca e foarte usor) inainte sa te protejeze o lege care nu stii macar ca exista.Povestea cu telefoanele e doar o poveste.Pentru cine crede.
mitabiciclista, utilizator
Daca ati sti cate situatii am vazut eu in care femeile introduc in posete fel de fel de lucruri tocmai bazate pe faptul ca posetele nu sunt verificare la case cand platesti...mai bine sa stiu doar eu...sunt femei care de la inceputul lunii decembrie introduc cate 1-2 ciocolate in poseta, si alte lucruri din acestea mici, pentru ca de craciun sa aiba asigurate cadourile fara nicio cheltuiala...Iar acest lucru se intampla si in cursul anului, nu numai de sarbatori...trist dar adevarat, pacat ca nu pot sa filmez toate momentele de la luarea de pe raft a produselor si pana cand ies de la casele unde se achita contravaloarea produselor....altfel v-as fi postat filme...este o realitate cruda aRomaniei
Am vazut si am patit alta situatie! Am trecut de casa si inainte sa ies ma opreste agentul si-mi cere sa-i arat bonul sa mi-l confrunte cu produsele din sacosa. Precizare: dupa ce am trecut de casa mi-am transferat cumparaturile din cos intr-o plasa cumparata de la casa, nu mai erau la vedere. I-am spus cerberului ca dupa ce am platit produsele ele au devenit bunurile mele. Iar el nu are autoritatea sa-mi faca controlul bagajelor, despre controlul corporal nici atat. I-am cerut sa cheme pe seful de magazin caruia i-am spus ca poate sa ma acuze de furt, dar isi asuma niste riscuri. Accept sa astept acolo, in hol si nu intr-o camaruta dosnica venirea organelor de politie, controlul bagajelor, inclusiv cel corporal, control finalizat prin incheierea unui proces verbal, totul in prezenta unor martori. Nu am tipat dar am vorbit cu voce tare, lumea s-a adunat, va imaginati situatia. Reprezentantul magazinului si-a cerut scuze, agentul de paza a ,,avansat", a devenit acarul Paun.
DlGoe, utilizator
Si dupa casele de marcat te afli tot in incinta magazinului, tot pe proprietatea privată păzită. Dacă nu te supui verificării bon fiscal-produse sacosa si refuzi a merge in camera de control pana la sosirea poliției, agentul de securitate are tot dreptul de a te "lua pe sus" pana in camera de control. Pana atunci esti considerat suspect si asta cu odata achitate devin bunurile tale ma amuza. În ce sens? Pai de unde sa stiu ca nu esti mana-n mana cu casierul si a "sarit" scanarea unor produse... Si de aici pornesc inca o suta de intrebari. Unii au impresia ca agentul de securitate e "ultimul om", fara scoala, un incapabil care uneori n-are ce face si se "baga in seama cu clientii"....

DlGoe a scris:

Am vazut si am patit alta situatie! Am trecut de casa si inainte sa ies ma opreste agentul si-mi cere sa-i arat bonul sa mi-l confrunte cu produsele din sacosa. Precizare: dupa ce am trecut de casa mi-am transferat cumparaturile din cos intr-o plasa cumparata de la casa, nu mai erau la vedere. I-am spus cerberului ca dupa ce am platit produsele ele au devenit bunurile mele. Iar el nu are autoritatea sa-mi faca controlul bagajelor, despre controlul corporal nici atat. I-am cerut sa cheme pe seful de magazin caruia i-am spus ca poate sa ma acuze de furt, dar isi asuma niste riscuri. Accept sa astept acolo, in hol si nu intr-o camaruta dosnica venirea organelor de politie, controlul bagajelor, inclusiv cel corporal, control finalizat prin incheierea unui proces verbal, totul in prezenta unor martori. Nu am tipat dar am vorbit cu voce tare, lumea s-a adunat, va imaginati situatia. Reprezentantul magazinului si-a cerut scuze, agentul de paza a ,,avansat", a devenit acarul Paun.