Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Iesire asociat din societate pe actiuni
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Iesire asociat din societate pe actiuni

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: lucrez la o societate pe actiuni, in care sunt doi asociati. Unul dintre asociati (care detine 13,66% din actiuni) doreste sa iasa din societate. As vrea sa stiu ce trebuie sa faca in acest sens, care este procedura, care sunt etapele pe care trebuie sa le urmeze si cam cat poate dura acesta procedura.
Precizez ca firma are datorii si inregistreaza credite la banca.
Va multumesc!
Din cate am invatat eu, la reducerea numărului de acţionari sub limita prevăzută de lege, adica 2 persoane societatea se dizolvă . Societatea nu se va dizolva dacă în termen de 9 luni de la data constatării reducerii numărului acţionarilor sub minimul legal, acest număr este completat .

Se va transforma in SRL. Societatea pe actiuni are minim 2 asociati.