Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doua contracte de vanzare-cumparare, un singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doua contracte de vanzare-cumparare, un singur apartament

Buna ziua,
Dorim sa cumparam un apartament. Sunt doi proprietari dupa succesiune, cu cota parte 1/2. Proprietarii au propus sa facem doua contracte de vanzare cumparare (fiecare sa isi vanda partea) pentru a a nu plati impozit la stat.
Este legal acest lucru? Ce dezavantaje ar fi pentru noi daca facem asta?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
daca am facut eu bine calculul, fiecare parte ia 75000 euro, li se pare mult sa dea nici 1000 de euro fiecare pe impozit ?
e de porc, nu acceptati asta, le spuneti ca dvs cumparati u ap de la 2 proprietari nu cate doua jumatati.
vishy88 a scris:

@gi-jane2, proprietarii nu considera ca este mic :) Diferenta fata de 450 mii este de aproximativ 280 mii. Aveti dreptate, este o mizerie, vroiam doar confirmare. Multumesc mult pentru raspuns.

gi-jane2, moderator