avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doua contracte de vanzare-cumparare, un singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doua contracte de vanzare-cumparare, un singur apartament

Buna ziua,
Dorim sa cumparam un apartament. Sunt doi proprietari dupa succesiune, cu cota parte 1/2. Proprietarii au propus sa facem doua contracte de vanzare cumparare (fiecare sa isi vanda partea) pentru a a nu plati impozit la stat.
Este legal acest lucru? Ce dezavantaje ar fi pentru noi daca facem asta?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:00, 28 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca am facut eu bine calculul, fiecare parte ia 75000 euro, li se pare mult sa dea nici 1000 de euro fiecare pe impozit ?
e de porc, nu acceptati asta, le spuneti ca dvs cumparati u ap de la 2 proprietari nu cate doua jumatati.
vishy88 a scris:

@gi-jane2, proprietarii nu considera ca este mic :) Diferenta fata de 450 mii este de aproximativ 280 mii. Aveti dreptate, este o mizerie, vroiam doar confirmare. Multumesc mult pentru raspuns.

Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare, taxe notariale Ovidiu1110 Ovidiu1110 Ce taxe trebuie platite de vanzator s ide cumparator la vanzarea unui imobil? (vezi toată discuția)
Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca ... Lavanda22 Lavanda22 Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca terenul pe care se afla constructia l-au cumparat amandoi in timpul casatoriei si valoarea ... (vezi toată discuția)
Plata catre notar tutunarudenisa tutunarudenisa La vanzarea unui imobil, o garsoniera, eu in calitate de vanzator, ce taxe trebuie sa achit la notar? Mentionez ca vanzarea este in derulare si, la achitarea ... (vezi toată discuția)