Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cât ar putea dura un divorț și partaj în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cât ar putea dura un divorț și partaj în instanță?

Bună ziua! Mă puteți ajuta, vă rog cu o părere referitoare la un posibil divorț prin instanță și partaj tot prin instanță?
El nu accepta divorțul amiabil,are pretenții foarte mari față de cât i s-a cuveni (50/50) și aș vrea să aflu cam cât timp ar putea dura un divorț și partaj în instanță? Mi-a spus o cunoștință că poate dura și 4-5 ani?
Vă mulțumesc anticipat!
Cosmina91, utilizator
Divortul fara minori poate dura si un an daca sotul vrea musai sa tot amane si are avocat specializat.
Daca merge fara avocat este posibil sa se finalizeze in doua termene de judecata pentru ca el nu are tehnici de aparare si de amanare dezvoltate.

In schimb, partajul poate duce la cativa ani pentru ca acolo este alta mancare de peste si merge in general destul de greu.