Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuza sa-mi inapoieze Cartea de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuza sa-mi inapoieze Cartea de Munca

Am lucrat la nu "angajator"cateva luni,dupa care mi-am dat demisia,pe care a aceptat-o fara probleme,dar ,la cererea mea de a-mi elibera Cartea de Munca,a refuzat sub pretextul ca am niste datorii:un cauciuc spart la masina de serviciu si o "paguba"de 1000 lei produsa societatii.Am reclamat situatia la ITM si mi s-a raspuns sa iau legatura cu inspectorul de resurse umane,dar acesta sustine sa platesc banii ca sa rezolv problema!!??.Mentionez ca nu mi s-a facut nici un proces verbal de imputare a vreunei pagube sau alta abatere.INTREBARE:ce pot sa fac pt.a recupera C.M. pe cale legala si s-i dau o leactie civica acestui asa zis"patron"=excroc......ma aptinX-(.Cu stima ,va multumesc
Ceea ce vi se intampla dvs. este o forma de santaj,eu cred ca daca ii comunicati inspectorului de resurse umane art din legislatie,faptul ca au obligativitatea eliberarii carnetului de munca si ca ii actionati in instanta si vor fi obligati la plata cheltuielilor de judecata,veti rezolva problema.
Probabil considera ca nu sunteti o persoana informata si nu au constienta ca va puteti prevala de legislatia in domeniu.
Va multumesc si va informez despre evolutie acestei situatii,cu stima....