avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre vicii ascunse - achizitionarea unei case din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre vicii ascunse - achizitionarea unei case din '73

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare pentru dvs. Vrem sa achizitionam o casa prin credit ipotecar, deja am facut demersurile de cumparare dand avans de 6000 de eur din suma totala de 38000. Casa este din '73. In momentul vizionarii casei, aceasta era recent varuita si nu se vedeau urme de umezeala pe nicaieri. Nu am fost informati cu privire la faptul ca ploua aproape in toata casa. Am facut deja si antecontractul (moment in care am dat si avansul). Acum, dupa ce am primit mai multe informatii despre casa, se pare ca sunt mai multe probleme cu aceasta, iar proprietarul "a uitat" sa le mentioneze. Ce as putea sa fac in acest caz avand in vedere ca asteptam validarea creditului de la banca si ca avansul a fost dat in momentul semnarii antecontractului?

Va multumesc anticipat pentru orice sfat!
Cel mai recent răspuns: mvali , utilizator 13:51, 20 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E credit ipotecar? Dacă da, a fost evaluatorul băncii s-o vadă? Pe el n-ar fi trebuit să-l păcălească o văruială proaspătă.
Buna, da, evaluatorul bancii deja a venit. Dat fiind ca au fost zile frumoase si fara ploaie si casa fusese spoita recent pe interior, cred ca si evaluatorul a fost pacalit. Si noi nu prea stim cum sa facem, cum sa procedam. Vrem casa ca este intr-o zona foarte frumoasa (Poiana Campina) si are si teren si o pozitie minunata (se vad muntii).

Acum am venit de la casa si in afara de 2 camarute, peste tot este umezeala. Iar in camera unde voiam sa facem baia, picura din tavan. :(
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2021
Rebecca Sonu, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca ati prevazut in contract ca daca banca nu va da banii, va recuperati avansul, e ok, anuntati banca ca acea casa e barca si nu va mai da banii.
mai aveti varinta sa chemati un specialist sa evalueze casa si cine stie, poate pretul e bun si asa, adica poate dregeti ce e defect cu bani putini.
Daca e lemn si totul e putred, sigur ca nu renteaza, dar poate e vb doar de acoperis, nu stiu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Martie 2021
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce scrie in antecontract referitor conditiile in care se returneaza avansul?Sa pacalesti un cumparator neaviat e posibil dar sa pacalesti si evaluatorul bancii cam greu nu e asa?
Pretul este corect si numai daca vreti acea zona foarte frumoasa si terenul cu o pozitie si priveliste minunata. Cred ca acea casa cu probleme poate fi reparata, indiferent cat costa. Sau faceti alta casa. Profitati de locatie, nu de niste pereti.

Alte discuții în legătură

Pot recupera avansul pt o casa daca nu e trecuta clauza in antecontract? sim60 sim60 Am facut un credit de nevoi personale pt avansul pt o casa, urmand ca diferenta sa o platesc din creditul ipotecar pt \"prima casa\"; din cauza ca evaluarea ... (vezi toată discuția)
Antecontractul vasilistina vasilistina Buna seara! Am si eu o intrebare sunt intr-o mare dilema, deja cu nervi la pământ. Acum 3 săptămâni am semnat un antecontract în vederea achizitionari ... (vezi toată discuția)
Anulare antecontract vanzare-cumparare tomytagabi tomytagabi Buna ziua, Am facut un antecontract de vanzare cumparare ca prima etapa in achizitionarea unei case. Bineinteles cu clauzele aferente in caz de razgandire ... (vezi toată discuția)