Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai , sa le dea libertate , zic... Cati vor muri , vom vedea... Dar cei care vor libertate vor accepta ca e posibil sa nu existe pat de ATI daca vor avea nevoie ? ei , sau mama lor , sau copilul lor ? Poate nici medic sa-i ia - macar - temperatura ? Isi asuma aceste lucruri ? Amintiti-va de tara in care ( nu tin minte ce stat era ) statea lumea cu sicriele rudelor decedate pe strazi , ca nu aveau unde sa-i duca ? Nu mai departe de Spania ( in primul val ) a fost nevoita sa-si transforme cel mai mare patinoar din Madrid in morga , si nu e poveste, chiar asa s-a intamplat , se depasise de mai multe ori capacitatea crematoriilor si alta solutie nu s-a gasit . Se poate ajunge in situatii absolut dramatice . Cer scuze pentru amanuntele morbide , dar trebuie privite in fata niste realitati , sunt fapte ... Ce solutie vad eu ? Daca cu toate restrictiile creste dramatic numarul cazurilor , atunci e clar ca acestea nu sunt respectate , si solutia ar fi ca Presedintele Iohannis sa decreteze din nou starea de urgenta , si atunci intram pe ordonante militare . Iar asa , altfel se vor pune problemele ... Oricum , trecerea unui asemnea decret prin Parlament nu ar mai fi chiar nici o problema ...Realist vorbind , trebuie cantarit cu justa masura , o primejdie aici , acum , sau una potentiala , cu sanse ( sau nu ) sa se intample ? Toti cei care isi vor inapoi viata pe care au avut-o , vor trebui sa intelaga la un moment-dat ca nu o vor mai avea , poate niciodata , cu proteste sau fara ... Au pozitia acelui descreierat criminal de la Onesti care isi vroia apartamentul inapoi , chiar daca il pierduse pentru ca nevasta-sa fraudase si trebuia acoperita paguba .
CHKa, utilizator
În Ecuador era problema aceea...
Știu și de Spania.

Sa stiti ca nu este clar daca oamenii nu respectă restricțiile sau restricțiile nu au eficienta.
Nici nu zic nimic concludent autoritățile.

Eu vad ca oamenii respecta restricțiile.
Asta vad eu.

De ce nu ne prezintă situatia clar și o prezintă asa in zeflemea?
Probabil ca este secret...
Sa ți secret asa ceva este aberant.

Comunicarea este foarte prost gandita și ea este vitala în astfel.de situații pandemice.
Comunicatorii ar trebui înlăturați și inlocuiti, sau, cei care împiedică comunicarea, cum preferați.

Îți trebuie foarte mare abilitate pentru asa ceva.
Nu merge ca pe.timpul lui Ceaușescu cu comunicarea.

O stare de urgență la acest moment nu ar duce decât la haos total.
Mai rău decât este acum.
Au ratat momentul.
V-am.spus este esențial când trebuie făcut ceva si in cateva zile lucrurile se schimba radical.
Noul.coronavirus este extrem de dinamic și atata timp cât nu va fi cineva care sa tina pasul cu virusul nu exista șanse.
Ei se.misca mult prea greu și sunt prea înceți la.minte.
Ma refer la.viteza virusului in acest caz deoarece in 3-4 zile deja trebuie sa schimbi ceva pentru ca altfel deja reacționează prea tarziu.

Nu cred ca ar fi bine sa se implice acum președintele României.
Nici măcar nu este informat corespunzător ca sa nu zic dezinformat.

Nu ar fi.exclus sa cada guvernul daca se mai merge atat de prost și de președinte avem mare nevoie.
Pana la urma, este problema guvernului intrucat el administrează situatia cu pandemia si trebuie sa își asume.

Stiti ca eu recomandam alegeri după ce vedem ce vor face cei din guvern și nu înainte...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si unde vedeti ca le respecta ? in cluburile din Bucuresti ( si probabil din toata tara ) ? sau la partiile de schi ? sau la proteste ? sau la mall-uri - unde merge lumea in scopul recreerii , nu la cumparaturi ( nu e vorba de partea de alimente , ci de restul ) ? Ce ar trebui sa comunice Guvernul ? Ce situatie nu prezinta clar ? Toate cifrele sunt anuntate zilnic . Ce credeti ca stiu si nu spun ? Sa nu bagati mana in foc ca Presedintele nu e informat , ca e ... Uitati ca are la indemana si SRI-ul , si amintiti-va si cine il conduce ... Ca nu s-a mai auzit mai-nimic de aceasta institutie , nu inseamna ca nu fac nimic , ci ca au intrat in rolul lor de serviciu secret . Parerea mea e ca nu va cadea Guvernul decat daca Premierul isi depune mandatul , si asta un singur om i-o poate cere . Si n-o va face ...
CHKa, utilizator
V-am.spus ca o testare pentru spatiile inchise ar fi deosebit de utila.
Sa intre in cluburi cei testați negativ.
Este un moment oportun pentru asa ceva.
Este singura modalitate de control pe acest segment.
Pot imparti la trei costul testarii desi la cluburi își permit și fără sa ajute statul.
Acestea sunt însă detalii.

Ce au făcut?
Cluburi pe strada în prezent pentru ca asta avem la proteste.

SRI este vaccinat.
De ce credeți ca era necesara și vaccinarea rudelor lor?
Stiti ca eu am lăudat acest lucru.

Problema cu căderea guvernului tot nu va rezolva nimic la fel.cum este cu Arafat.
Trebuie solutii și ei nu au...
Merg pe.modelul ocicidental...care nu duce la nimic bun.

Vezi Doamne, ca occidental este democratic...
A cam fost...
Haideți sa privim în prezent și în viitorul apropiat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dati in conspirationism ? “ oculta mondiala “ ? ciparea prin vaccin ? dictatura medicilor ?