Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stiti ca eu am susținut ca masca este bine sa se poarte în zone aglomerate în care sa existe un marcaj de atenționare.
Purtarea mastii non-stop a dus la agitarea populatiei și este normal asa ceva.

La terase pot sta 6 persoane și tot la.fel și pe strada pot merge 6 persoane.

Sunt multe aspecte care au generat nemulțumiri pe buna dreptate.
Eu m-am tot luptat cu cei în vârstă pe care ii cunosc sa poarte masti pentru ca este necesar în ciuda nemulțumirii lor.

Trebuie regândit totul.

Nu se mai justifica încălcarea unor drepturi și libertăți fundamentale in acest moment.
La ce ajuta retrictii care sunt încălcate deoarece din aroganta nu s-a explicat nimic?
Poate ca și din neștiință...din păcate...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata ce zice Arafat si ce propuneau ,,expertii" epidemiologi:

[ link extern ] /

Am fost astazi la un magazin micut si am stat aproape 10 minute la coada.
Am lasat e femeie in varsta sa treaca ca sa nu stea la coada si au lasat-o si mai multi tineri.
Iata rezultatele lor care au dus la haos.

Pana si un deputat liberat s-a enervat si si-a aratat nemultumirea deoarece de fiecare data cand se uita pe fereastra vede ca este plina parcarea de la hipermarket, el locuind in apropierea acestuia.

Asa zisi experti epidemiologi nu realizeaza ca se creaza aglomeratie in magazine, aglomeratie in spatii inchise, ceea ce este contraindicat.
Daca nu sti cum sa procedezi faci mai mult rau decat bine.
A copia masuri din occident ne duce la dezastru.
Ce vroiau ,,expertii", masuri de aparare ca in occident.
Bine ca Arafat nu are incredere deplina in acesti asa zisi experti...
Inseamna ca si acestia ar trebui schimbati sau mai ales acestia...daca Arafat totusi mai se gandeste si singur...ca nu este chiar asa cum zic unii care habar nu au ce creaza...
Oricum, nici cum a gandit Arafat nu este bine si sper ca s-a inteles de ce...
Poate devine si Arafat mai flexibil la ceea ce se intampla in jur.El nici nu cred ca merge personal in magazine...mai ales pentru ca nu are timp...si daca nu merge in magazine este posibil sa nu cunoasca situatia din teren.

Nici macar nu vreau sa ma gandesc cati ar fi iesit in strada daca s-ar fi luat Arafat dupa ,,expertii" epidemiologi care nu au habar de strategii pentru combaterea noului coronavirus.
Cred ca va dati seama cata lume ar fi iesit in strada...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doamna doctor, as vrea sa va intreb ce restrictii ati vedea dvs. ca fiind eficiente in actualul context pandemic.
Ne aflam intr-o situatie in care protestele vor tot continua dupa cate observ eu.
Deci, ceva trebuie schimbat si mie imi pare ca ar fi necesar a se proceda in acest mod.

Va pare in regula ceea ce ar dori protestatarii, si anume, sa nu mai existe obligativitatea purtarii mastii de protectie pe strada?
Bineinteles ca, unii oameni vor purta masca de protectie in continuare doar ca nu ar mai fi obligatoriu.

Inchiderea magazinelor in conditiile date va pare ceva eficient?

In situatia actuala cu protestele din strada se va accelera si imunizarea naturala intr-o oarecare masura pentru ca vor exista si infectari daca exista persoane infectate printre protestatari.
Este posibil ca multi dintre protestatari sa nu vrea sa se vaccineze.
Ar ajuta acest lucru in ceea ce priveste imunizarea naturala a populatiei pe zone si la reducerea in timp a fenomenului pandemic pe zone?
a) pe localitati
b) in Romania
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
D-le avocat , de curiozitate , cui va adresati cu “ doamna doctor “ ?
Am inteles ca sunteți medic.