Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, este posibil sa fie o situatie similara cu cea de la noi cu CCR de anul trecut.
In toate tarile din UE s-a mers pe același sistem cu H.G. în loc de lege.
Și în Italia este la fel, la.ei având un rol.foarte important ministrul sănătăți.
Oricum, belgienii au asteptat la un mod rezonabil si atunci când au inteles ca restricțiile sunt ineficiente pe anumite segmente au acționat.

,, Timișoara va ieși din carantină, miercuri, 31 martie 2021, la miezul nopții, după 24 de zile de restricții suplimentare. Decizia a fost luat miercuri după-amiază, într-o ședință a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Timiș.

Direcția de Sănătate Publică Timiș a propus ieșirea municipiului din carantină, în timp ce Institutul Național de Sănătate Publică a recomandat prelungirea carantinei. Votul în CJSU a fost copleșitor - 30 de voturi în favoarea ridicării carantinei, cinci voturi au fost pentru prelungirea carantinei, iar trei au fost abțineri."

[ link extern ]

Era și absurda situatia mai ales ca era ceva ineficace.
Oricum, chiar și asa situatia este aiurea la Timișoara.

Au spus la TV de testari rapide pentru localuri daca am inteles eu bine dar nu se misca nimic pe plan practic.
Daca mai avem și persoanele vaccinate despre care se spune ca nu ar transmite virusul si acestea nu ar trebui neapărat testate, Horeca ar putea întra în stare de funcționare.

Testarea este importanta și pentru sănătatea publica dar și pentru a se depista la timp virusul.
Nu mai merge sa se mearga pe evitarea aflării situatiei reale în ceea ce privește persoanele care circula mai mult.
La TV se afirma ca sunt mai mulți tineri la ATI decât alte persoane, daca am inteles eu bine.
Și nu are nicio legătură cu protestele de zilele trecute acest lucru.
Tinerii nici nu se testează și ar fi necesara testarea lor.
Pentru a merge în localuri și la.salile de sport cred ca ar accepta testarea rapidă.

Nu este buna o politică sanitară care sa semene cu cea a raportării de grâu și porumb la.hectar asa aiurea precum.se.raporta pe timpul lui Ceaușescu pentru a convinge ca totul este sub control.
Nu prea mai crede nimeni asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,A trecut aproape un an de zile de la izbucnirea pandemiei de coronavirus, timp în care autoritățile au limitat călătoriile, au închis școlile, sălile de sport, restaurantele. În ciuda acestor restricții, numărul infecțiilor cu noul coronavirus a continuat să crească. Iar vinovate de acest lucru sunt întâlnirile private, care au loc întâlnirile private, care au loc în apartamente și case, potrivit ABC News.

Adunările informale ar fi putut juca un rol important în răspândirea bolii, pentru că sunt greu de verificat, iar oamenii sunt mai neglijenți când vine vorba de recomandări privind purtarea măștii și distanțarea socială”, a declarat dr. John Brownstein, colaborator ABC News și epidemiolog la Boston Children's Hospital, care a precizat că 70 la sută dintre persoanele confirmate cu Covid-19 în New York s-au infectat în timpul adunărilor private."

[ link extern ]

Acest studiu confirma faptul ca este mai bine sa existe întâlniri în locuri publice unde sa existe o testare rapidă și sa se respecte anumite reguli intrucat în apartamente si case private nu respectă nimeni nimic.

Amenzile nu ajuta cu nimic, important fiind sa se evite asa ceva si daca locurile publice sunt închise tinerii vor găsi alte soluții.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Au atacat în instanta membrii PNL noile restricții.
Sper sa se judece bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Au ieșit la protest și in alte orașe unde nu se ieșise.
Se spune ca vor sa vina la București sâmbătă ca sa fie 100 000.de oameni.
Au spus ca sunt putini și i-au enervat pe toți.
Asa se întâmplă când vorbesc unii aiurea de pe la guvern.

Ar.fi bine sa suspende din restricții pana se lămuresc ce sa faca.
Sa.ramana cele vechi, nu cele.cu ora 18 și alte aiureli.

Acum ar fi momentul să o încerce cu testarea rapidă pentru relaxare și deschiderea spatiilor inchise.
Ar fi o soluție rezonabila și rațională.
Pot face o încercare pentru 8 zile.
Se vor depista mulți pozitivi în cele 8 zile dar apoi lucrurile vor întra spre normal.scazand la 50% sau chiar mai bine numărul.de infectari.

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, spune că nu înțelege ce vor.
Mie imi.pare singurul.cu mintea în cap in momentul actual pentru ca ar vrea sa înțeleagă.

E tot ce ar mai lipsi sa vina la București 100 000 de.oameni din toata tara.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Au spus la Antena 3 ca nu s-au declarat 3000 de teste pozitive, daca am inteles eu bine,.teste de la.o.clinica privata.
S-a.depuns plângere penala împotriva celor de la DSP.

Daca nu se vrea a se merge pe adevăr ne aflam pe un drum închis.