Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti aici situatia din Finlanda:

,,Prim-ministra Finlandei, Sanna Marin, nevoită să suspendă propunerea de CARANTINARE, pentru că era NECONSTITUȚIONALĂ"

,,Printr-un comunicat pe Twitter, premierul a declarat că "Datorită avizului Comitetului Constituțional , propunerea de restricționare temporară a libertății de circulație trebuie retrasă din Parlament... Mulți cetățeni acționează responsabil de mai bine de un an și au respectat conștiincios instrucțiunile și recomandările autorităților. Mulțumim fiecăruia dintre voi!", a fost mesajul Sannei Marin."

[ link extern ]

Și romanii au acționat responsabil timp.de 1 an.
Aceasta este de fapt problema...1 an...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vedeți ca, la Antena 3 la Răzvan Dumitrescu urmează.o analiza a.epidemiologilor francezi cu privire la.purtarea mastilor in spatiile deschise și inchise.
Am inteles ca ar fi un.risc minim.de.infectare în spatiile deschise.

Sper.sa vedeți.mesajul in timp.util.

Stiti ca, eu am avut obiecții serioase cu privire la.eficienta mastilor in spatiile deschise și am.fost indignat de faptul ca autoritățile romane nu au dat ordine clare și răspicate pentru a se.purta mastile în spatiile închise la inceput.
Insa, acesta este modelul occidental deoarece nici occidentul nu s-a obosit sa forțeze purtarea mastilor in spatiile inchise ci doar în spatiile deschise...

Unul.din motivele pentru care era necesara purtarea mastilor in.spatii inchise era in viziunea.mea.tocmai pentru a nu se ajunge sa se poarte pe strada.

Dar, am lăsat lucrurile asa, ca sa se vadă de toata lumea.cu ochiul liber de oricine unde se va ajunge...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ma întreb dacă nu cumva nu a ieșit lume multa astazi ca sa se odihnească pentru sâmbătă.
Nu știu de ce unele lucruri simple.sunt complicate pentru unii...

Daca vor sa o pună de un protest masiv sâmbătă ce rost ar avea sa se obosească astazi?
Se incar ca energi pentru sâmbătă.

Eu sper ca Arafat si compania sa fie inteligenți și inspirați.
Nu prea au dat dovada de asa pana acum dar eu mereu sper pana în ultimul moment...

Sunt inutile masurile.date doar ca sa se arate ca se încearcă a se face ceva.
Din păcate, tot de.modelul occidental tine acest lucru...

Trebuie sa gândim.singuri.
Este chiar atât de greu?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Un fost sef al spionilor, cum l-a numit Gadea, pe un fost șef SIE, a spus ca ei ar trebui sa recunoască ca nu se pricep la asa ceva și sa își ceara scuze.
Este posibil sa stie ca nu se pricep la asa ceva dar nici scuze nu isi cer.
Mie mi-a.parut evident acest lucru de prin februarie 2020.

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel și-a cerut scuze poporului german.

Sa fie ăștia mai tari ca Merkel?
Am îndoieli serioase...Dar pot exista și opinii contrare...

Am văzut ca ar exista speculatii în ceea ce privește înlocuirea lui Arafat cu dr. Valeriu Gheorghiţă.
Nu stiu insa daca va face fata pentru ca vaccinarea îl.solicita foarte serios și nu va avea timp.si.de combaterea pandemiei...si.sa.fie.pus doar asa de mobila nu cred ca ar ajuta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mie imi place de dr. Laszlo Atila de la.UDMR cum gândește pe parte medicala.
La început am crezut ca face parte din echipa lui Arafat.
M-am înșelat...

Prof. RAFILA nu îl place deloc desi eu zic ca dr. Laszlo Atila ii este net superior în materie de.combatere a noului coronavirus.

Se pare ca chiar sunt tari cei care au făcut medicina la Cluj.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat