Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa chem in civil un vecin care planteaza pomi cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa chem in civil un vecin care planteaza pomi cu ramura mare ...

Pot sa chem in civil un vecin care planteaza pomi cu ramura mare la minimum legal dar acei pomi imi produc daune, radacinile ajungand la fundatia casei si imi afecteaza propria gradina?
Toata lumea spune ca e preot,dvs. sustineti ca-i Batman.Va declar castigator.
Daca urmariti topicul, am ajuns la o intelegere comuna precum ca daca exista daune pot fi contractate serviciile unor firme si imputate vecinului care le cauzeaza.

Diferenta e ca unii spun ca poate nu vor fi dar asta nu se decide prin pareri pe forum fara expertiza in domeniul cresterii pomilor/agricultura/constructii ci se masoara si evalueaza de catre specialisti.

Totusi, daca vreti sa intelegeti mai bine si sa nu ne bazam doar pe pareri personale puteti sa cititi un scurt articol din revista 'Casa si Gradina' publicata de cel mai mare editor de reviste din Romania numit 'Radacinile pomilor si fundatia casei'
[ link extern ] /

Dar, partea juridica pentru care s-a creat acest subiect de discutie cred ca a fost clarificata.