Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubinul a plecat cu certificatul de nastere al ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubinul a plecat cu certificatul de nastere al copilului.

Sora mea a trait in concubinaj cu un barbat timp de mai mult ani, perioada in care au avut impreuna un copil, acum in varsta de trei ani.
De curand sora mea s-a despartit de acest barbat, motivul principal fiind dependenta de alcool a acestuia, dar si certurile frecvente pe care le provoca. La despartire, barbatul a luat cu el certificatul de nastere al copilului, profitand astfel de alocatia de copil asupra caruia nu are nici un drept, copilul ramanand in intretinerea mamei.

Pe ce cale poate recupera sora mea certificatul, cum poate dobandi dreptul de a ridica alocatia copilului si cum il poate obliga pe fostul concubin sa plateasca pensie alimentara?

Multumesc
ca sa obtina un duplicat de pe certificatul de nastere al copilului, trebuie sa-l dea pierdut si apoi sa solicite primariei eliberarea unui duplicat.
Alocatia copilului poate fi ridicata si de mama.
Nu este nevoie sa il dai pierdut. Trebuie doar sa platesti mai mult daca nu predai originalul.
Pensia alimentara vine acasa pentru un copil de 3 ani, nu o ridica nimeni. In cazul asta te poti duce la ITM sa schimbi adresa la care vine alocatia.