Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum sa procedez?

Am lucrat la o firma din martie 2008 pana in iulie inclusiv 2008,de la 1 august am intrat in concediu pre si post natal .Nu am beneficiat de indemnizatie pt ca nu am avut un an consecutiv lucrat inainte de a naste:( am stat cu copilul acasa 1 an si si 2 luni,m am angajat si am cerut cartea de munca de la firma.mi s a suspendat contractul cu art 54,iar eu am sunat la itm iasi si bucuresti si ar fi trebuit cu art 51A,ca sa mi fie luata in calcul acea perioada ca vechime.am dreptul la contestatie in 30 maxim,cum trebuie sa procedez?va multumesc!
buna ziua!nu am primit nici un raspuns care sa ma indrume iar zilele se scurg destul de repede.daca ma puteti indruma cumva va rog sa mi raspundeti,totusi un an si 2 luni vechime nu i de joaca......#-o
Nu cred ca acea perioada poate fi considerata vechime in munca ... intrucat nu ati beneficiat de indemnizatia pentru CIC, ci doar ati stat acasa cu copilul.

Vechimea in munca inseamna munca efectiva sau perioade asimilate cu aceasta , cum este CIC in baza art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005.