Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am si eu o incalceala cu un teren. Sper sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am si eu o incalceala cu un teren. Sper sa ma poata ...

Buna ziua. Am si eu o incalceala cu un teren. Sper sa ma poata lamuri cineva
Bunicul meu a decedat avand doar doi baieti
Cei doi frati , in 1998 (sau 1993), au vandut cu un act de mana ,numit chitanta (pe care noi nu am vazut-o vreodata, asta fiind si cauza pentru care nu stiu anul cand s-a realizat) o bucata de teren ,0.6 ha.
Unul dintre frati a decedat in anul 2016 iar noi, mama, fratele. si eu am facut succesiunea dupa partea tatalui doar pentru bunurile dobandite de parintii nostri impreuna. Aceste bunuri se afla intr-un alt oras, fara nici o legatura cu ce avea bunicul meu.
In momentul acesta, am fost dati in judecata de urmasii cumparatorului acelui teren (0.6 ha, pe care noi nu il/ii cunoastem) pentru a fi obligati sa intocmim un contract de vanzare-cumparare pe baza acelei hartii de mana, in caz de refuz instanta sa dea o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.
Mentionez ca dupa moartea bunicului, nu s-a facut nici-o succesiune si cei doi frati nu au acceptat vreodata mostenirea? De asemenea, noi nu avem nici-o legatura cu unchiul nostru de 35 ani , dar acesta traieste.
Ce este de facut in acest caz?
Ba da, fix asta poate insemna.
Pfff. Deci nu avem cum sa renuntam la ce i s-ar cuveni tatalui dupa bunicul
Cata vreme aveti cunostinta de acea chitanta si cunoasteti suficient legislatia cat sa intelegeti ca acesta este un act de acceptare tacita a succesiunii, nu puteti da acea declaratie, corect.
Multumesc frumos,
chiar nu stiu cum am putea solutiona aceasta situatie