avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca imobilul e cumparat de o persoana casatorita, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca imobilul e cumparat de o persoana casatorita, cine semneaza contractul de comodat?

Daca doresc sa imi infiintez o firma cu sediul intr-un apartament.Am facut rost de copie dupa actul de proprietate , daca sunt 2 proprietari (sot si sotie) si eu intocmesc contractul de comodat cu unul dintre ei, adica cu sotul.
In actul de proprietate scrie asa:
"Eu, cumparatoarea,am luat la cunostinta ca apartamentul ce am cumparat devine bun comun cu sotul meu...... conform act.30 din codul familiei."
Se poate realiza??Sau trebuie pe numele sotiei?
marti a scris:

nu inteleg, cel putin la ora asta!!!


nu se schimba destinatia imobilului constructie din locuinta in sediu -cel putin partial

apoi schimbarea destinatiei apare mai mult ca un act de dispozitie, nu-i asa?

#-o#-o


am gasit ceva in sprijinul afirmatiei mele - art 42 din L230/2007



plus argumentul mentinat anterior:)
Se schimba destinatia, ok, dar nu este un act de dispozitie si se cere numai acordul vecinilor (asa cum prevede legea 230/2007). Repet: acordul coproprietarul este prezumat.
gata, m-ai convins.

insa cred ca schimbarea destinatiei unui imobil depaseste cu mult sfera actelor de administrare.
n-o fi el 'enumerat' ca act de dispozitie, dar eu asa cred.


cat priveste acordul coproprietarului el este prezumat doar pentru comodat, nu si pentru schimbarea destinatiei ;)
Este prezumat pentru toate actele de conservare si administrare. Schimbarea destinatiei nu are cum sa fie un act de dispozitie, e o chestiune temporara si inerenta comodatului (sau inchirierii) in vedere stabilirii sediului.
Daca contractul de comodat, ca si cel de inchiriere, este incheiat pe un termen mai mare de trei ani....... se considera act de dispozitie si implicit trebuie incheiat cu ambii coproprietari devalmaşi.
In Romania, din pacate, actele trebuiesc facute in asa fel in cat sa nu-i lasi loc "autoritatii" sa gaseasca nod in papura........ si asa vor gasi ceva de comentat..........sfat - incheiati contractul cu ambii proprietari.....

Alte discuții în legătură

Contract de comodat Carmen Stoean Carmen Stoean Buna ziua, Sunta asociat 50% intr-o soc., nu sunt administrator. Contractul de comodat al sediului a fost semnat doar de unul dintre copropietari, respectiv ... (vezi toată discuția)
Inchiriere coproprietate ContSters277797 ContSters277797 Am un proces de partaj in derulare. Imobilul care face obiectul partajului este locuit de fostul sot, eu locuind momentan in alt spatiu. Imobilul este bun ... (vezi toată discuția)