Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Cand ne-am mutat (acum 4 ani) am instalat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Cand ne-am mutat (acum 4 ani) am instalat unitatea ...

Buna ziua! Cand ne-am mutat (acum 4 ani) am instalat unitatea AC-ului pe acoperis (partea noastra, apartamentul fiind la etajul 4) si am reparat o gaura facuta de porumbei in exteriorul apartamentului cu spuma. Pana acum nu a zis nimeni nimic, insa, in urma unor dispute cu vecinii, acestia au facut sesizare la asociatie. Doamna de la administratie ne-a trimis, pe o retea de socializare,poza cu un aviz, in care suntem instiintati, in baza legii 196/2018 art. 35 pct. 1-e, sa mutam acea sursa si sa reparam gaura in 5 zile, astfel vom primi amenda. Noi nu am anuntat scris lucrurile astea la asociatie cand ne-am mutat (nu am stiut). Am hotarat sa mutam sursa, insa, in momentul de fata avem alte prioritati financiare. Avem vreo sansa, in baza unei legi, sa contestam amenda sau sa castigam in cazul in care vom fi dati in judecata? Doamna de asociatie favorizeaza anumiti proprietari, iar problemele noastre, care sunt destul de serioase, nu le-a rezolvat. Va multumesc mult! O zi frumoasa!
Ram18, utilizator
Referitor la amenda:asociația va poate reclama la instituțiile competente(primarie,ISC,etc) și ele va amendează.Referitor la montaj: cum este fixata unitatea exterioara pe terasa?Pentru ca dacă este afectata hidroizolația sunteți direct afectat și ceilalți locatari indirect pentru ca vor fi puși la plata pt reparația hidroizolații.
mitabiciclista, utilizator