avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa ...

Buna ziua,

Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa o taxa de la cumparator (bloc nou) pentru racordarea unui apartament (nu a imobilului/blocului) la energie electrica?

Am inteles ca exista o preverede ANRE conform caira nu este legal, dar nu imi e foarte clara interpretarea ei.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: adina22222222 , utilizator 16:03, 16 Iunie 2021
Stiti cumva care este articolul de lege care prevede aceasta obligativitate din partea dezvoltatorului? Multumesc
in principiu [ link extern ]
legea nr.7 din 2020 aduce modificari la darea in folosinta a locuintelor

repet...cititi contractul de v/c...acolo trebuie sa fie precizat daca este racordat la utilitati si de asemenea conform caror autorizatii s-a facut constructia si procesele verbale de receptie la terminarea lucrarilor......acte fara de care notarul nu are voie sa incheie contractul v/c


ce pretentii are dezvoltatorul la aceasta racordare?sub ce forma justifica aceasta taxa? ca trebuie sa va elibereze o factura de servicii......ma indoiesc ca este autorizat ANRE ca sa ofere aceste servicii
Multumesc mult, voi reciti cvc-ul. Ei mi-am emis o factura de 2000 de lei pt care mi-au comunicat doar telefonic ca e pt racordare + utilitati in avans pana voi avea contor. Naiva si neinformata fiind am platit factura. Acum ei nu imi raspund la intrebari si vreau sa ii presez cu aspecte legale. Nu neaparat pt suma de bani in sine, dar pt comportamentul abuziv. Multumesc mult pt raspunsuri
deci va furnizeaza energie electrica prin bransamentul de organizare santier.......cum masoara consumul fiecarui apartament?ochiometric?

daca a emis o factura trebuie sa o si primesti fizic,nu e suficient sa o spuna verbal si in plus trebuie sa furnizeze si chitanta aferenta daca plata s-a facut cash

Ei zic vor face in timp, au ceva aviz. Am platit in avans cheltuieli pana atunci...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Racordare enel - imobil nou bogda91 bogda91 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o situatie: la cumpararea unui apartament intr-un imobil nou, in contractul de vanzare - cumparare, autentificat la notar, ... (vezi toată discuția)
Plătim curentul la dezvoltator, iar acesta ne amenință cu debranșarea dacă nu vrem să achităm și pierderile. cum putem opri această ilegalitate? ada2011 ada2011 buna seara, locuiesc intr-un cartier rezidential si toate casele sunt bransate la un transformator, apartinand celui ce a construit cartierul. Urmeaza sa fim ... (vezi toată discuția)
Problema contor gaz - dezvoltator NicuGrimm NicuGrimm Salut, A mai fost pusa de cateva ori intrebarea aceasta, insa niciodata cu toate variabilele pe care le avem noi. Ideea este urmatoarea: Am cumparat un ... (vezi toată discuția)