Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare ?

ce trebuie sa fac sa obtin incredintarea copilului (de 4 ani )?
mentionez ca nu am fost casatorita cu tatal copilului,(dar poarta numele lui) si vreau sa ma stabilesc in strainatate, este de acord sa semneze procura, dar eu as dori sa obtin incredintarea lui , pt a putea sa i-au decizii singura pt copil. as dori sa stiu daca se poate face la notar, avocat , asta cat de repede ptc nu pot ramane mult in tara.
MULTUMESC
va rog frumos puteti sa-mi spuneti un lucru : tinand cont de faptul ca amandoi sotii ati fost de acord cu incredintarea minoruluic atre vds., s-a mai dispus efectuarea anchetei sociale ??
ma contrazic cu o colega , si as dori sa confirme si o alta persoana ( in masura in care am dreptate ) faptul ca daca sotii sunt de acord instanta nu mai dispune efectuarea anchetei sociale .
am dreptate ? dvs. tocmai ati trecut prin aceasta situatie si de-asta va intreb .
multumesc.
da va pot raspunde, in cazul meu....nu am fost casatorita cu tatal copilului, si prin urmare , daca am fost deacord amandoi, a fost totul mai simplu.
Nu s-a efectuat ancheta sociala , dar poate si datorita faptului ca eu voi locui, cu fetita mea , definitiv , in strainatate. si am cerut sa nu se mai efectueze. tatal s-a prezentat si la primul termen , s-a incheiat . din fericire in mai putin de o luna .toate cele bune