avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajator "disparut", probleme cu cartea de munca..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajator "disparut", probleme cu cartea de munca..

Buna ziua, sora mea s-a angajat la o firma din noiembrie 2008, dar pe cartea ei de munca apare cu data de 1 dec. 2008. Firma se ocupa cu consiliere financiara,avand in total 2 angajati plus patronul, iar salariul il primea de obicei cand se plictisea seful de rugamintile lor. Desi aceasta situatie era indeajuns de suparatoare, pe 1 iulie ,sora mea a gasit firma inchisa, seful nu mai raspundea la telefon.Ulterior ea afla ca acesta datora multi bani pe chirii, facturi si la clienti. De atunci ea nu-si poate recupera cartea de munca, cei de la fortele de munca i-au spus sa-l cheme in instanta. As dori sa va intreb daca alta solutie nu exista, ca ea sa-si recupereze cartea de munca, sa se poata angaja in alta parte. Va multumesc, si scuzati povestea poate prea lunga..
In acest caz, depuneti o sesizare la ITM in care le explicati ca angajatorul este disparut , de negasit si ca solicitati inchiderea si eliberarea carnetului de munca care se afla in custodia ITM -ului la inspectorul X.
Puteti apela la serviciul Politiei din circumscriptia angajatorului.
Solicitati ca sa fie chemat pentru a "discuta"/pe cale amiabila pentru recuperarea drepturilor.
Exista si departament "politia muncii" si acolo se pot rezolva asemenea situatii .
Raspunsul anchetei preliminare de la politie poate fi un argument pentru "reaua credinta si vointa"a angajatorului cu privire la salariati.
Refuzul de a emite Decizia de incetarea CIM -atrage implicit raspunderea angajatorului pentru daune interese cf.Codului Muncii.
Ancheta preliminara are loc mai urgent decat in instanta.
Depinde cum formulati sesizarea catre Politie.

Succes!
rodica_post a scris:

Puteti apela la serviciul Politiei din circumscriptia angajatorului.
Solicitati ca sa fie chemat pentru a "discuta"/pe cale amiabila pentru recuperarea drepturilor.
Exista si departament "politia muncii" si acolo se pot rezolva asemenea situatii .
Raspunsul anchetei preliminare de la politie poate fi un argument pentru "reaua credinta si vointa"a angajatorului cu privire la salariati.
Refuzul de a emite Decizia de incetarea CIM -atrage implicit raspunderea angajatorului pentru daune interese cf.Codului Muncii.
Ancheta preliminara are loc mai urgent decat in instanta.
Depinde cum formulati sesizarea catre Politie.

Succes!




"politia muncii " unde se afla ? la I.T.M. !?
Sesizarea se face direct la sediul politiei unde exista firma angajatoare.
Departamentul"politia muncii"se afla in cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane (teritorial / judet ).
Apelati cu incredere si veti avea rezultate de solutionare pe cale amiabila fara costuri (depinde de anchetatorul preliminar al acestei cauze)
Confruntarea directa pe baza cerereii/petitiei inaintate de Dv.,poate conduce la o solutionare rapida si concreta.
Acest mod al solutionarii nu este inca mediatizat corespunzator pentru a se evita procedurile juridice din instante.
Inaintati sesizarea la Politia unde exista "angajatorul disparut" care refuza sa va ofere drepturile conform Codului Muncii.
Se vor face toate cercetarile care vor confirma de ce se ascunde angajatorul.
Politia va comunica rezultatul cercetarilor preliminare si va poate spune cu exactitate ce s-a intamplat in fapt.
Prin citarea angajatorului la sediul politiei ,aveti dreptul la o intelegere pe cale amiabila in solutionarea cauzei cu un termen rezonabil (3-15 zile maximum).
In cazul refuzului angajatorului de a media solutionarea pe aceasta cale,aveti dreptul de a inainta actiunea in instanta (Tribunalul Muncii) pentru a va cere drepturile ce vi se cuvin conform CIM -Codul Muncii.
Daca vi s-a eliberat Decizie de Incetarea activitatii care nu are un temei legal corespunzator realitatii , singura cale de solutionare apartine instantei de judecata.
Politia Muncii nu are atributii de solutionare in asemenea caz.

Oare are de multe competente Politia ? ... ei nu sunt in stare sa rezolve dosare cu infrcatori, dar sa se ocupe si de acrnetele de munca sau de drepturi salariale neacordate ...

Va spun eu ce face politia in aceste cazuri ...trimit adrese catre ITM prin care le cere datele respective si apoi spun ca au rezolvat cazul ;)

Alte discuții în legătură

Ajutor recuperare carnet de munca!!! gheo2004 gheo2004 Buna seara.Am cartea de munca neplatita de catre angajator din 2008 .Ulterior m-am angajat la o alta firma pe baza de contract inregistrat la ITM.In momentul ... (vezi toată discuția)
Plingere penala Dinu Luigian Dinu Luigian In 26.09.2007 societatea la care am lucrat a facut plingere penala impotriva mai multor colegi inregistrata la aceeasi data la S.I.F. Au trecut aproximativ 2 ... (vezi toată discuția)
Carnetul de munca gavril cristina daniela gavril cristina daniela Buna ziua , Din anul 2008 si pana in anul 2003 am lucrat la o societate comerciala ,unde mi s au platit toate darile catre stat iar carnetul de munca a fost ... (vezi toată discuția)