Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Copiii celor care nu au fost prizonieri dar au fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Copiii celor care nu au fost prizonieri dar au fost veterani ...

Copiii celor care nu au fost prizonieri dar au fost veterani de război,pot beneficia de indemnizație conf.legii nr.130/2020?
Tatal meu a facut 4 ani de razboi ,a fost ranit si a stat in spital in Polonia
Buna
Tatal meu a facut 4 ani de razboi nu a fost prizonier ,dar a fost ranit ,va m mai intrebat pot beneficia de indemnizatie ?

Ciurariu a scris:

Tatal meu a facut 4 ani de razboi ,a fost ranit si a stat in spital in Polonia

Nu puteți beneficia de nimic. Nu sunteți urmaș de deținut politic, sau de deportat în Siberia, sau în altă parte.

Doar soțul supraviețuitor beneficiază de indemnizație de veteran.
Dapix, utilizator