avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasirea tarii cu un minor incredintat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasirea tarii cu un minor incredintat

Sunt divortat de doi ani si fata noastra a fost incredintata mamei ei. am obtinut in instanta dreptul la vizita la fiecare trei sapt cu dreptul de a lua fata la domiciliu si doua sapt din vacanta de vara. Problema e ca mama fostei mele sotii este stabilita in Franta si ii ofera posibilitatea de a se stabili acolo. Fosta sotie doreste sa plece acolo dar eu nu sunt de acord deoarece din cauza situatiei financiare nu imi permit sa-mi vizitez fata conform programului stabilit. Cum ma pot opune din punct de vedere legal pentru ca fata mea sa nu plece si sa pot sa o vizitez conform hotararii judecatoresti?
In situatia in care veti formula o actiune prin care sa solicitati schimbarea programului de vizita si legaturi cu minora, avand in vedere noua situatie necunoscuta de instanta la pronuntarea hotararii privind programul de vizita, discutati cu fosta sotie un alt program care sa va avantajeze iar copilul sa fie adus sau insotit in Romania pe cheltuiala acesteia. Faceti dovada ca nu aveti venituri suficiente sa mergeti in strainatate.
Succes!
Va multumesc tuturor care mi-ati raspuns! Am inteles ca ar trebui sa deschid o actiune de reincredintare. Exista si alte variante? Cu fosta sotie nu pot ajunge la nici o intelegere si sincer nu cred ca as avea castig in instanta deoarece ea are o situatie financiara mai buna decat a mea.Ma interesa daca din pct de vedere legal imi pot cere in instanta dreptul de a fi parinte(stiu suna ciudat dar asta e realitatea) si daca pot face ceva pt a tine fata langa mine si a o impiedica pe fosta sotie sa o scoata din tara. Omeneste vorbind nu sunt de acord din pct de vedere moral ca legea sa permita unuia dintre parinti sa hotarasca ptr copil in defavoarea celuilalt si ma simt neindreptatit. Practic in numele legii fosta sotie are dreptul sa faca ce vrea cu fata noastra fara a se tine cont si de opinia mea.
In afara de a formula o actiune de reincredintare nu aveti altceva la dispozitie. Eventual stabilirea unui alt program de vizita si legaturi personale cu minora.
Instanta nu are in vedere moralitatea legilor. Ea aplica legea asa cum este prevazuta in Codul familiei di de procedura civila. Moralitatea este in concordanta cu legile in vigoare.
Sotia nu are voie sa face ce vrea cu fiica dvs. ci doar ceea ce considera aceasta ca este bine si in interesul ei. Daca considerati ca ii face rau atunci acest aspect trebuie sa-l dovediti in instanta si astfel instanta va dispune in raport de dovezile prezentate incredintarea catre dvs. sau interzicerea de a parasi tara cu minora. Fara dovezi concrete nu se poate dispune nici un fel de interdictie sau masura legala.
Va trebuie un avocat priceput si cu un onorariu pe masura priceperii, nimic nu este imposibil, merita incercat.
actiune in instanta, daca considerati ca este cazul, dar nu cred ca mama nu doreste ce e mai bun pentru copilul ei.
salut. sunt intro situatie similara,si am pus aceasi intrebare . stiu doar ca suntem la cheremul mamicilor . de ele si din pacate doar de ele depinde chit si unde vom putea sa ne vedem copii. gresala cred ca este ca ne-am nascut in rominia. intro tara civilizata nu sar fi permis asa ceva. niciodata si nicaeri o mama nu va putea oferi copilului ceva care sa inlocueasca TATICUL. Iti urez bafta si daca ai gasit o solutie te rog sa-mi scri si mie.

Alte discuții în legătură

Decizia irevocabila la divort remyy007 remyy007 Daca fosta sotia a obtinut custodia copilului prin decizie definitiva si irevocabila eu ce drepturi mai as avea...Ea aplecat cu copilul din tara fara acordul ... (vezi toată discuția)
Anularea unei sentinte civile de incredintare ema1 ema1 Buna seara! Va supun atentiei urmatoarea speta. Anul acesta a fost pronuntata o sentinta civila de adoptie in familie. Sotul a adoptat copilul sotiei. Sotia ... (vezi toată discuția)
Program vizitare minori gygygy gygygy daca prin hotarare judecatoreasca definitiva am stabilit un program de vizitare al minorei .fosta mea sotie poate sa scoata minora care ia fost incredintata ... (vezi toată discuția)