Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contributia CAS a fost/este obligatorie pentru ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contributia CAS a fost/este obligatorie pentru membrii fostelor Asociatii Familiale, actualele Intreprinderi Familiale?

:help:Am un prieten care si-a infiintat o Asociatie Familiala in anul 2000 impreuna cu fratele sau. Ieri a primit o somatie din care rezulta ca trebuie sa plateasca CAS-ului, fiecare, suma de 21000 lei, suma restanta plus penalitati, in caz contrar, in termen de 15 zile de la primirea corespondentei, vor avea parte de executare silita. Sunt obligati sa achite aceste sume din moment ce ei nu au nici un contract incheiat cu Cas-ul si nici nu le-a fost adus la cunostinta niciodata faptul ca trebuie sa contribuie la asigurari???:-/
Multumesc anticipat celor care imi pot oferi un raspuns.
Cum se platesc darile catre stat - cas-ul , somajul si sanatatea - de acum inainte pentru membrii unei asociatii familiale ? in functie de venitul realizat ??..pentru fiecare membru in parte ???
vreau sa imi infiintez o asociatie familiala si am nevoie de aceste informatii ; poate ma puteti ajuta !