Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pusa la plata pentru ce nu folosesc niciodata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pusa la plata pentru ce nu folosesc niciodata

Buna ziua,
Sunt proprietara unui apartament în Tronson 3 și dețin o parcare la subsolul Tronsonului 2. Nu înțeleg de ce sunt pusă la plata întreținere lift T2 deoarece eu nu folosesc acest lift și nu am cum sa îl folosesc vreodată. Cu toate celalate cheltuieli pentru locul de parcare din T2 sunt de acord. Se poate sa plătesc doar întreținere lift pentru T2 (doar ceea ce folosesc)?
Mulțumesc.
SymoCry, utilizator
Temeiul legal este acelasi, din moment ce nu aveti acces la lift. Inseamna ca liftul respectiv este proprietatea exclusiva a celor de pe tronsonul respectiv. Daca aveti asociatie faceti plingere (scrisa) la presedintele de asociatie, temei legal fiind art. 28 din legea 196/2018. In functie de raspunsul primit, faceti reclamatie ulterior la primarie, invocind art. 102 alin. 1 litera e, sau dati in judecata asociatia (conform art. 29 din aceeasi lege) , temei legal fiind tocmai art. 654 din codul civil, sunteti pusa sa platiti cheltuieli pentru o proprietate comuna exclusiva a altora.
[ link extern ]

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 liftul reprezinta parte comuna,a carui intretinere se achita de catre toti proprietaii
Exista prevedere legala care admite exonerarea de la plata energie electrica aferent lift pentru proprietarii care detin proprietate la parter sau etajul 1 -numai cu acordul adunarii generale

Intretinerea liftului de la o scara nu se plateste de catre cei de la o alta scara, nu toata proprietatea e comuna tuturor.

Articolul 2
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
..................................
p)parti comune - partile din cladire si/sau din terenul aferent acesteia care nu sunt proprietati individuale si sunt destinate folosintei tuturor proprietarilor sau unora dintre acestia

Definitia e din legea 196/2018.

Mulțumesc

latka a scris:

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 liftul reprezinta parte comuna,a carui intretinere se achita de catre toti proprietaii
Exista prevedere legala care admite exonerarea de la plata energie electrica aferent lift pentru proprietarii care detin proprietate la parter sau etajul 1 -numai cu acordul adunarii generale

Intretinerea liftului de la o scara nu se plateste de catre cei de la o alta scara, nu toata proprietatea e comuna tuturor.

Articolul 2
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
..................................
p)parti comune - partile din cladire si/sau din terenul aferent acesteia care nu sunt proprietati individuale si sunt destinate folosintei tuturor proprietarilor sau unora dintre acestia

Definitia e din legea 196/2018.

Trebuie sa plătiți pentru ca de fapt aveți acces la lift.Nu puteți ieși din parcarea subterana pe jos urcând pe unde intra și ies mașinile din parcarea subterană pentru că acest acces este pentru autoturisme.Este și periculos și puteți fi victima unui accident.Pentru persoane se folosește liftul sau scările la alegere.Pentru a primi răspunsuri corecte prezentați situația reala.Aveti acces la lift ca toți utilizatorii parcării?
mitabiciclista, utilizator
@latika
Nu am precizat nicaieri in cuprinsul rasounsului meu ca obligatia achiarii c/v lift revine tuturor proprietarilor din condominiu