Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Va rog, un raspuns. Mi-a fost retinut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Va rog, un raspuns. Mi-a fost retinut permisul de ...

Buna ziua. Va rog, un raspuns. Mi-a fost retinut permisul de conducere categoria B, pentru depasire pe linie continua dubla. Insa lucrurile nu stau exact asa . Eu sustin ca a fost mai degraba o incalcare a marcajului , in conditiile in care masinile stau la semafor pe 4 benzi , iar eu am trecut pe banda nr 4 , ( cea care face stanga ), ceea ce ar fi dus cel mult la o amenda.
Multumesc
Fie ca au trecut sau nu cele 15 zile de valabilitate ? Pentru ca daca am aceasta posibilitate, maine merg sa o predau.
StefanSNA, utilizator
Dupa trecerea celor 15 zile oricum intervine suspendarea, dovada nu mai e valabila, vorbeam doar de cazul in care vreti mai repede.

Art. 111
(8) În cazul suspendării permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de conducere pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule începe în unul din următoarele cazuri:
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliție rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc pentru răspunsuri.
Buna ziua. O intrebare , va rog. Am fost la IPJ dupa permis la incheierea celor 30 de zile de penalizare . Pentru restituire imi cere dovada provizorie de circulatie. Multumesc.