Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, Am facut un antecontract pentru cumpararea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, Am facut un antecontract pentru cumpararea unei jumatati ...

Salut,
Am facut un antecontract pentru cumpararea unei jumatati dintr-un duplex.
Ni s-a prezentat un plan arhitectural in care era trecuta suprafata utila de 120,1 mp, pe care l-am folosit la notar, constructia nefiind inca intabulata.
Problema este ca dupa intabulare, in CF, suprafata utila a reiesit 114,2 mp.
Intrebarile mea este:
Care este toleranta acceptata, conform legii, intre suprafata utila din planul arhitectural si cea care rezultata din masuratori pentru inscrierea in CF?
Multumesc

MariusManole, utilizator
Salutare,

Ce s-a ales de acest topic?

Sunt intr-o situatie similara si dezvoltatorul ridica din umeri ca si cum banii pentru spatiul care nu a fost construit sunt gasiti pe drum....

Multumesc!

MariusManole a scris:

Asta scrie in antecontract “…un apartament de aproximativ 120 mp…”. Fara referiri la pret pe mp.
Ce sanse reale am in instanta tinand cont ca am fost cumparator de buna credinta si mi se livreaza cu 6 mp mai putin? 114 in loc de 120?

Multumesc

pai raspunsurile au fost deja date. pe scurt, o casa nu e un bun de larg consum. motiv pentru care de regula e de preferat sa angajezi un avocat inainte de a semna orice contract mai costisitor. conflictele ce apar din interpretarea personala a contractelor se rezolva in instanta.