Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act

Buna Seara.
Vreau sa va intreb,daca se desfintiaza un certificat de mostenitor(speta in actiune unde se cere nulitate absoluta CM-ul) Cel care a cumparat in baza CM-ul cu contract vanzare-cumparare(cadastru,intabulare).Ce ar tebui sa fac.
Va Multumesc.
Eu, personal, cred ca acei copii nu au nici o sansa sa obtina nulitatea absoluta a acelui certificat de CM. In cauza, sa zicem ca ar opera dolul prin inactiune (adica, eventual, pot invoca faptul ca mama a incercat sa-i "pacaleasca" nechemandu-i la succesiune). Ori, aceasta este un caz de nulitate relativa, prescriptibil in 3 ani, in nici un caz de nulitate absoluta.
Parerea mea:D
Buna ziua!
Sa presupunem ca CM-ul se va anula in totalitate sau partial. Ce se va intimpla cu actul de v-c ,pt. in speta reclamanti nu au adus pana in acest moment la cunostinta de acest act. Ei au cerut numai anularea certificatelor de mostenitor.Cum se procedeaza pt actul de v-c va trebui sa se deschida o alta actiune in instanta.
Sau cum a precizat doamna Stoica ,daca va fi modificat sau desfintat CM-ul,si actul de v-c va avea aceiasi soarta.
Nu este obligatoriu sa se anuleze certificatul de mostenitor. Din punct de vedere juridic acesta a fost redactat eronat de catre notarul respectiv si va si explic de ce! Mama lor nu a dat dovada de rea credinta indicand toti cei 8 mostenitori , fapt demonstrat de acel certificat de mostenitor unde se specifica faptul ca "au lipsit"! Notarul a redactat gresit certificatul fiindca trebuia sa scrie ca sunt renuntatori la succesiune prin neacceptare! Deci , in instanta , judecatorul ar trebui sa retina faptul ca au fost indicati mostenitorii cu adresele lor corecte , nu s-au prezentat in termenul de 6 luni de la deschiderea succesiunii , si au decazut din drepturi prin neacceptarea succesiunii! Eventual se poate dispune rectificarea certificatului de mostenitor si trecerea lor ca renuntatori la succesiune prin neacceptare. Personal , nu cred ca se va anula certificatul daca au fost indicate adresele lor corecte!
Iar pana la anularea actului dvs este cale lunga! B-)
buna ziua!
daca vor obtine anularea CM initial, ulterior vor promova o actiune si pentru anularea contractului dvs de vanzare-cumparare.
unul din principiile efectelor nulitatii actelor juridice este: anularea actului subsecvent ca uramare a anularii actului initial.
exceptie de la acest principiu cazul subdobanditorului de buna credinta.
Deci , Ioana sugereaza ca nu vi se va anula contractul de vanzare cumparare fiind dobanditor de buna credinta!
:D