Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere

am si eu nevoie de ajutor.
i-am facut unui coleg de facultate abonament pe numele meu.
timp de 2 luni a platit facturile..care erau destul de mari..cam 4-5 mil pe luna..iar luna asta a avut 9 mil...si nu-mi da banii.(a aflat tatal lui si nu-i da bani)
am mers la o sectie de politie..si mi-au zis sa fac reclamatie la judecatoria galati pt "abuz de incredere"...eu am factura cu numarul lui si pretul de 9,2 mil..si martori..nu poate sa neaga ca nu era numarul lui.
ce poate el sa pateasca daca fac reclamatie? e vreo posibilitate legala de a-mi recupera banii?
ce fel de fapta este?
Multumesc pt raspunsuri
de mentionat
nu i-am dat nici un telefon
am facut doar abonament pe numele meu, cu numarul lui prepay vechi...a platit primele 2 luni, iar acum a aflat taicasu care a venit din italia si a zis ca nu ii mai da nici un ban
eu totusi vreau sa recuperez banii aia..intr-un fel sau altul
Ideea era doar sa incerce sa-l sperie, nu sa actioneze astfel.