Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune ?

Am avut grija de o batrana cativa ani. Datorita unei complicatii medicale, aceasta a decedat in 1992 si nu a apucat sa-mi faca un contract sau testament. De ataunci am grija de garsoniera in care a stat batrana. Mentionez ca respectiva nu are mostenitori, eu platesc toate obligatiile garsonierei in cei 30 ani scursi de la deces. Garsoniera a fost cumparata de la fostul ICRAL in 1991 de batrana. Ce pot sa fac pentru a trece garsoniera pe numele meu?
mark1212, utilizator
Daca imobilul in cauza se afla in Sectorul 3, veti intenta actiunea impotriva Municipiului Bucuresti.
Sanse de castig exista in functie de mai multe aspecte, trebuie respectate anumite conditii pentru a dobandi proprietatea prin uzucapiune, anume ca posesia dvs sa fie continua, netulburata, publica si sub nume de proprietar.
Cel mai bine mergeti la un avocat care va analiza situatia dvs, procesul de uzucapiune fiind unul laborios.
Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat
Este și genul de proces în care trebuie abordată o atitudine destul de surprinzătoare pentru omul neinitiat în drept și de aceea fără avocat se poate pierde destul de ușor procesul.
Și avocatul trebuie sa fie foarte atent și sa gândească foarte bine strategia din proces.
Primăria are juriști specializați și deși nu sunt superspectaculosi și superdotati sunt totuși profesioniști ceea ce va face diferența daca este un proces între profesioniști și neprofesioniști.
Celor din primărie le convine sa aiba și ei un imobil pe care sa îl poată utiliza cum cred ei...
Adică cam pot scoate și ei bani din combinația aceasta...daca pierdeți procesul...si va vor evacua.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Daca imobilul in cauza se afla in Sectorul 3, veti intenta actiunea impotriva Municipiului Bucuresti.
Sanse de castig exista in functie de mai multe aspecte, trebuie respectate anumite conditii pentru a dobandi proprietatea prin uzucapiune, anume ca posesia dvs sa fie continua, netulburata, publica si sub nume de proprietar.
Cel mai bine mergeti la un avocat care va analiza situatia dvs, procesul de uzucapiune fiind unul laborios.

Daca cererea de chemare in judecata se formuleaza doar impotriva Municipiului Bucuresti prin Primar General va fi respinsa.

Prin cerere se solicita : - constatarea vacantei succesorale ( daca exista mostenitori legali sau testamentari).
- constatarea indeplinirii conditiiilor cerute de lege pentru uzucapiune ( mod de dobândire a dreptului de proprietăte şi a altor drepturi reale prin posedarea neintrerupta a unui lucru în intervalul de timp prevăzut de lege, in speta de fata este vorba de 30 de ani).

Pentru prima solicitare (capat de cerere) trebuie chemat in judecata Statul roman prin Ministerul Finantelor Publice, pentru motivele mentionate in postarea anterioara iar pentru constatarea uzucapiunii, Municipiul Bucuresti prin Primar General.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Inteleg opinia dvs, insa pentru primul capat de cerere invocat, respectiv pentru constatarea vacantei succesorale, calitate procesuala are tot Municipiul Bucuresti prin Primar General, acesta fiind reprezentantul statului.
Autoritatea administratiei publice locale este competenta sa preia bunurile care ii revin statului in aceasta situatie.

Consider ca se va admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive pe care Statul, ca si parat, ar invoca-o, din aceste considerente.
Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat
Este unul dintre motivele pentru care este mult mai complicat decât pare acest caz...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat