Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua,ma aflu in urmatoarea situatie Eu si sotia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua,ma aflu in urmatoarea situatie Eu si sotia am divortat ...

buna ziua,ma aflu in urmatoarea situatie
Eu si sotia am divortat la notar,la divort am hotarat sa cedam casa celor 2 minori (copii nostri) iar sotia sa aibe uzufruct
Acum sotia vrea sa isi aduca noul iubit sa locuiasca in acea casa impreuna cu minorii
Am vreo posibilitate sa impiedic acest lucru?
Multumesc
Nici o sansa..Daca noul iubit era proxenet ,condamnat pt abuz sexual,trafic de minori etc atunci se putea discuta in rest este o temere neintemeiata pe ceva concret,inseamna ca nici o femeie nu si ar mai reface viata..Puteti sa incercati dar sanse infime cs sa nu spun 0..
Adica eu ca tata nu am dreptul sa cer custodia copiilor mei decat daca noul iubit este proxenet?sau alt motiv intemeiat?Pur si simplu ca imi vreau copii cu mine nu poate fi un motiv? avand in vedere ca in momentul divortului am acceptat sa stea cu ea pentru ca ea a zis ca nu va avea niciodata alt barbat dar a fost doar verbal ...
Puteti evident soliciita stabilirea locuintei la dvs insa temeiul cererii nu va fi in niciun caz faptul ca mama copiilor isi reface viata. Asta nu o face o mama imorala, o mama rea, dimpotriva decat o persoana singura, trista, deprimata, mai bine o femeie fericita si libera sa face ce alegeri doreste in preajma copiilor. Banuiesc ca nici dvs nu ati face promisiunea de a nu avea nicio relatie in viitor.

Ca sa aveti castig de cauza va trebui sa probati insa in instanta ca s au schimbat conditiile avute in vedere initial, ca mediul nu este unul propice cresterii in bune conditii a copiilor si ca dvs puteti sa oferiti acoperis adecvat, educatie pe masura, supraveghere etc.
daca veti avea si dvs pe cineva, ce faceti, ii trimiteti inapoi ?
ca sa cereti ca cei mici sa locuiasca la dvs, trebuie sa dovediti ca s-a schimbat ceva de la ultima hotarare ca de ex ca cei mic vor la dvs, ca mama vrea, ca nu se inteleg cu noul iubit etc.
eu am pe cineva si mama copiilor mei ii aduce zilnic sa stea cu actuala mea sotie pentru ca ii place cum are grija de ei ,cum face lectii cu ei si copii o adora
pactic mama copiilor se foloseste maxim de noi cand are nevoie dar nu vrea sa imi dea custodia pentru ca ii place pensia alimentara si tot ce cumpar eu....
gi-jane2, moderator