avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donatie?

Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele.

Am plecat din tara in 2008 si am trecut casa mea pe numele surorii, intocmind contract de vanzare-cumparare. Sora mea s-a casatorit in 2014.

Mama noastra a murit in 2013, pana in momentul de fata nu am facut partajul, In apartamentul mamei locuieste sora mea cu sotul, tatal nostru fiind decedat din 2000.

Din pacate nu se inteleg bine si exista posibilitatea ca sora mea sa divorteze.

Cum sora mea detine bun dobandit inaintea casatoriei, clar sotul ei nu are dreptul la casa mea.

Intrebarile mele sunt:

- daca sora mea moare, are sotul dreptul la casa dobandita de sora mea inaintea casatoriei? In fapt casa mea?
-are sotul dreptul la apartamentul mamei la care nu s-a facut succesiune sau raman doar eu mostenitoare?

- ce acte pot face cu sora mea sa previn orice probleme ulterioare? Testament, donatia casei inapoi pe numele meu? Sau ce altceva?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: widad , utilizator 15:40, 1 Iunie 2022
Din pacate da, a ajuns sa fie si el intretinut din salariul meu.

Eu nu am copiii si cand am plecat din tara in 2008 am gandit ca e mai bine sa previn orice dureri de cap ulterioare in caz ca mor prin strainatate si i-am trecut casa pe numele surorii.

O pot lua inapoi oricand cu contract de vanzare cumparare, dar dupa cum am spus, neavand copiii, o sa-i ramana nepotului.

Doar ca nu vreau sa ajunga la cumnat care o va vinde si va bea banii...

De asta incerc sa caut solutia optima si tot nu sunt lamurita?

Deci daca sora mea imi doneaza fosta mea casa, poate sotul ei sa aiba pretentii daca moare sora inaintea mea?

Si daca nu facem partaj pe apartamentul mamei, ce se intampla dupa moartea sorei, apartamentul imi revine doar mie sau are si sotul drept la el? Asta in cazul in care apartamentul ramane cum este acum, pe numele mamei care este decedata.
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2022
GeaninaC, utilizator
Pai mai mare durere de cap v-ati făcut.
Dacă ați fi cumpărat apartamentul pe numele dvs și ați fi murit prin străinătate, oricum va moștenea doar sora. Iar daca la acel moment sora nu mai era în viața, va moștenea doar nepotul. Cumnatul nu ar fi apărut deloc în ecuație.
Indiferent dacă dezbateti sau nu succesiunea după mama dvs, sora moștenește jumătate. (Caci a supraviețuit mamei).
Dacă moare și sora, mai departe, jumătatea ei din apartamentul mamei se împarte între sot-1/4 și fiu 3/4.
Raportat la jumătate, înseamnă soțul 1/8 și fiul 3/8. Iar dvs aveți 4/8.

Rezolvați cu succesiunea mamei, acum cât sora este în viața și poate sa renunțe la succesiunea mamei si sa rămâneți dvs unic moștenitor pe apartamentul respectiv.

În privința apartamentului dvs, dacă vreți vânzare, trebuie sa ii achitați surorii prin virament bancar un preț sincer si serios. În cazul tranzacțiilor mai mari de 50.000 lei (cum cel mai probabil este și cazul apartamentului dvs), plata se face doar prin banca.
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2022
raluk0207, utilizator
Eu nu am copiii si cand am plecat din tara in 2008 am gandit ca e mai bine sa previn orice dureri de cap ulterioare in caz ca mor prin strainatate si i-am trecut casa pe numele surorii.


de parca nu va mostenea numai ea...

O pot lua inapoi oricand cu contract de vanzare cumparare,


Asta daca dati banii pe ea.




sa o doneze copilului cu drept de uzufruct viager pt dvs

De asta incerc sa caut solutia optima si tot nu sunt lamurita?

sa o doneze copilului cu drept de uzufruct viager pt dvs

Deci daca sora mea imi doneaza fosta mea casa, poate sotul ei sa aiba pretentii daca moare sora inaintea mea?


poate ataca donatia daca ii incalca rezerva succesorala.
daca tot vreti sa ii lasati nepotului, faceti cum v-am scris mai sus.
tatal nu ii va ataca fiului donatia si dvs veti sta in casa pana la deces si in plus, nu mai plimbati casa de colo colo daca vreti sa ii lasati nepotului.

Si daca nu facem partaj pe apartamentul mamei, ce se intampla dupa moartea sorei, apartamentul imi revine doar mie sau are si sotul drept la el? Asta in cazul in care apartamentul ramane cum este acum, pe numele mamei care este decedata.


asta v-am zis de la inceput, ca daca ramane casatorit cu sora, dupa decesul ei mosteneste 1/4 din tot ce are ea sau i se cuvine, adica si din partea surorii din averea parintilor ei.
Ultima modificare: Marți, 1 Februarie 2022
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos pentru raspunsuri, sper sa-mi rezolv situatia cat mai rapid :)
Recumparati casa de la sora dvs cu vinzare cumparare...si introduceti o clauza...daca doriti sa i ramina nepotului dvs,insa la batrinetile dvs e posibil ca nepotul dvs sa nu va ingrijeasca...ginditi va bine daca puneti clauze si mai ales ce clauze

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt casatorit si nu am copii,detin un apartament ... Khaine Khaine Buna ziua, sunt casatorit si nu am copii,detin un apartament primit prin donatie(mama are uzufruct viager) dar nu se foloseste de el,am si o sora care este la ... (vezi toată discuția)
Cine mosteneste averea? cbcr cbcr Cine mosteneste averea? Se da următoarea situatie: soția X și soțul Y care nu au copii dobandesc diverse bunuri (case și terenuri) in timpul ... (vezi toată discuția)