Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere ...

Buna ziua!
Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere cadastrale pentru doua locuri de parcare ce se afla pe o parcela din jurul blocului. Precizez ca parcela respectiva este trecuta in contract ca ,,teren in proprietate aferent". Toti proprietarii au o cota parte din aceasta parcela pe care se afla si locurile de parcare.
Multumesc!
deci nu sunt locuri de parcare....constructorul a mai evitat sa cheltuiasca niste bani cu dezmembrarea parcelei....clasic

daca sunt locuri suficiente pentru fiecare apartament, puteti discuta in cadrul AG si sa stabiliti ca pe acel teren vor parca dupa cum le notati si in acelasi timp, posibilitatea fiecarui proprietar de a instala un blocator

problema intervine daca nu sunt locuri suficiente....pentru ca nu este echitabil sau cei care au cota parte mai mare vor de ex 2 locuri de parcare(votul este in functie de cota parte si nu de nr apartamente)
AG?
Asociatie?
Sunt cate 2 locuri pt. fiecare apartament, dar am inteles ca asta este procedura in ultima vreme si fiecare are cate un loc si 1/2 (vizitatori)fara a mai fi trecute in cf sau contract. Oricum eu si cu inca trei proprietari avem cota cea mai mare, iar ceilalti au cam 60% din cota noastra.
Cornea444, utilizator
sa inteleg ca nu aveti asociatie de proprietari?in cadrul asociatiei puteti face un regulament de comun acord privind folosinta terenului

procedura e ca trebuie sa ai un numar minim de locuri de parcare raportat la un nr de ap(este o cerinta obligatorie cand vrei sa construiesti)
daca nu e trecut in cf/contract ca si loc de parcare, nu este loc de parcare(este o parcela de teren si atat)
in ce priveste votul,este ca o mica intelegere dar nu inseamna ca daca detineti 99% cota parte si alcineva detine restul de 1%, puteti da acelui teren ce folosinta doriti..........e suficient ca acel 1% sa zica nu si cade toata intelegerea

pt vizitatori alegeti si marcati corespunzator 2-3locuri si faceti regula ca proprietarii sa se asigure ca musafirii lor folosesc doar acele locuri

e posibil sa se poate faca si lotizare dar procesul ar fi greoi si cu costuri mari pentru ca deveniti proprietari la comun si pe fiecare lot rezultat
Treaba cu asociatia s-a facut inainte(ea locuia aici, acum sta doar mama ei) sa ma mut aici. Si pt. unul a cazut totul. Cu aceeasi persoana m-am luat si eu acum. Restul ne respectam locurile, dar respectiva persoana parcheaza unde vrea. Si daca am fi uniti am razbi, dar nimeni , cu exceptia mea, nu vrea sa mai intre in gura ei. Din aceasta cauza vreau sa rezolv ceva cat de cat legal. Oricum eu o blochez de cate ori voi gasi locul ocupat de catre ea. Prefer, sa iau amenda decat sa ii dau satisfactie. In fine ma intereseaza cum sa rezolv problema creata de vizitatoarea recalcitranta. Da, are si gura mare. Pentru ea suferim toti. Cum pot rezolva? Ceva chichite legislative prin care sa pot pune un blocator de parcare.
Militia locala inca apartine de M.I?
Multumesc!
Cornea444, utilizator
din pacate vecina are dreptate si poate parca oriunde doreste,asa cum si dvs o faceti
e mai simplu sa parcati pe locurile aferente vecinei si stingeti conflictul.....nu vad asa un deranj mare

nu exista chitite, iar "militia" locala este politia locala si apartine de primarie(oricum nu are atributii in acest sens)
daca ii blocati masina vecinei, o sa fiti amendat de catre politia rutiera si mai grav, vecina poate merge mai departe cu plangere penala