Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere ...

Buna ziua!
Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere cadastrale pentru doua locuri de parcare ce se afla pe o parcela din jurul blocului. Precizez ca parcela respectiva este trecuta in contract ca ,,teren in proprietate aferent". Toti proprietarii au o cota parte din aceasta parcela pe care se afla si locurile de parcare.
Multumesc!
Din pacate Legea e stramba, iar incovnientul creat de duduia recalcitranta tine de bun simt.
Ganditiva ca toti, pe rand, trebuie sa coboram sa ne mutam masina la locul nostru dupa ce pleaca duduia. Asa este cand esti dat de sase ani la scoala, nu ai cei sapte ani de acasa.
Deci cu parcarea am rezolvat. Nu se poate.
Multumesc pentru informatii.
Mai ramane sa ma lamuresc de doua aspecte:
1. ,,Teren imprejmuit; imobil imprejmuit cu gard de beton si plasa", dupa cum se mentioneaza in extrasul de carte funciara. In realitate aceasta imprejmuire nu exista. Unde se poate depune o petitie pentru a rectifica aceasta precizare eronata. Presupun ca au fost incasate ceva sume de bani pentru aceasta imprejmuire ne executata.
2. Prin spatele blocului era o trecere de 2,5-3 m latime care a fost blocata de vecinul de la parter cu doua garduri, din care a rezultatat o mini curte. Trecerea face parte din parcela comuna din care toti locatarii avem cota parte. Putea obtine autorizatie de contructie pentru gard, daca locul imprejmuit de el este spatiu comun?
Presupun ca avea nevoie si de la ISU de o autorizatie, deoarece blocheaza trecerea prinyre bloc si gardul imobilului din vecinatate.
Multumesc!
Cornea444, utilizator
Pentru ambele puteti depune o sesizare la primarie ( inregistrata la registratura) si intreba cum a fost facuta receptia lucrarii fara respectarea Autorizatiei de constructie ( lipsa acel gard imprejmuitor) precum si cum a facut imprejmuirea acel vecin, are autorizatie pentru gard, mai ales ca este si parte comuna...
Legat de vecina... Nu vad de ce nu as putea monta un blocator pentru parcare, fiind proprietate comuna nedeschisa traficului auto ( cum sunt parcarile din Mall-uri..) si mai ales ca eu nu blochez un loc de parcare pentru ca el in acte nu exista, blochez o cota parte din proprietatea comuna. Si mai ales ca doamna este vizitator, nu detine o cota parte din terenul pe care parcheaza.
Ionut.ion, utilizator
probabil a existat gardul pe perioada lucrarilor...nu cred ca ii ajuta acum prezenta/lipsa gardului
vecinul a inchis acea bucata de teren ilegal sau cu acordul proprietarilor

vecina este proprietara si are tot dreptul sa parcheze iar cand terenul este in cota parte nu isi alege fiecare ce bucata vrea si sa o blocheze cum doreste......detine cota parte din tot terenul dar nu poate fi evidentiat fizic care bucata de teren ii apartine
Receptia s-a facut dupa terminarea lucrarilor.
Daca ar fi existat nu cred ca executantii lucrarilor ar fi scos betonul si indreptat locul.Este vorba de 55 m de gard din beton si plasa.
Fiind implicati si functionari ai statului eu zic ca este de DNA, deoarece la primarie se vor acoperi unii pe altii.

hob a scris:

probabil a existat gardul pe perioada lucrarilor...nu cred ca ii ajuta acum prezenta/lipsa gardului
vecinul a inchis acea bucata de teren ilegal sau cu acordul proprietarilor

vecina este proprietara si are tot dreptul sa parcheze iar cand terenul este in cota parte nu isi alege fiecare ce bucata vrea si sa o blocheze cum doreste......detine cota parte din tot terenul dar nu poate fi evidentiat fizic care bucata de teren ii apartine

Cornea444, utilizator