Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți transparente

Bună ziua.

Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți transparente, astfel încât conținutul lor să fie vizibil fără să fie deschise.
Este vorba despre gențile în care angajații își aduc lucruri personale, inclusiv hrană și apă de băut. Angajații care vin cu genți netransparente nu sunt primiți la lucru.

Este legal așa ceva?
Mie mi se pare că se încalcă dreptul la viață privată și demnitatea umană!
Costin33, utilizator
Serios?

Carevasăzică, dacă vin la muncă cu bagaj netransparent, automat sunt suspect că introduc în unitate arme, alcool sau droguri?
Iar asta justifică dreptul angajatorului de a "micționa" pe dreptul angajatului la viață privată?!

Așa cum am precizat anterior, nu contestă nimeni dreptul personalului de securitate de a controla bagajele angajaților la intrarea sau ieșirea din unitate! Acest control al bagajelor este o măsură care limitează dreptul angajatului la viață privată, dar ea poate fi considerată ca respectând principiul proporționalității. De altfel, este suficientă pentru a atinge scopul urmărit.
Dar măsura obligării angajaților să vină la serviciu cu bagaj transparent și să-și expună public conținutul acestuia, nu doar că limitează dreptul oamenilor la viață privată, ci efectiv "calcă în picioare" acest drept! Este o măsură care încalcă inclusiv demnitatea umană!

mitabiciclista a scris:

Ba din contra:are relevanță conținutului bagajului:nu poți să ai arme,droguri,alcool,etc. pe simplul motiv că bagajul reprezintă viata privată și e doar treaba ta.Treaba ta ce faci doar că răspunzi pentru faptele tale dacă pui în pericol sănătatea sau viata altor persoane.Daca cineva poate elimina acest pericol trebuie să o facă indiferent cum: control în genți și in dulap,bagaje transparente,limitarea "vieții private" la locul de muncă.

Nu ești suspect,pur și simplu nu ești primit la muncă. Tot așa cum la aeroport nu ești primit în avion dacă nu pui în pungi transparente recipientele.Ti se calca în picioare și drepturile și demnitatea când ești pus sa te desculți, sa scoți cureaua de la pantaloni și altele.Dar sunt niște reguli care trebuie respectate pentru că viata are prioritate în fata fițelelor.Aveti dreptul și libertatea de a actiona în justiție împotriva angajatorului dacă vă considerat abuzat.
mitabiciclista, utilizator
Buna ziua ai dat, belea ti-ai căpătat cu raspunsurile neaveniților, care se trezesc vorbind. Si de ar fi cuprins in ROI o astfel de exigența de control asupra conținutului genții, trebuie justificată de specificul activității firmei si in niciun caz sa nu impuna genti transparente. Pentru ca altfel se incalca legea.. Geanta transparenta nu le permite numai lor sa vada continutul, ci oricui se afla in preajma ta, inca de dinainte de a intra in incinta unitatii. Verifica ROI (Regulamentul de Ordine Interioara), verifica daca ai semnat ca esti de acord cu el la angajare si fa-le sesizare la ITM. Si sugerează-le sa își cumpere scanner ca la aeroport, daca vor sa își satisfacă disperarea.

Costin33 a scris:

Bună ziua.

Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți transparente, astfel încât conținutul lor să fie vizibil fără să fie deschise.
Este vorba despre gențile în care angajații își aduc lucruri personale, inclusiv hrană și apă de băut. Angajații care vin cu genți netransparente nu sunt primiți la lucru.

Este legal așa ceva?
Mie mi se pare că se încalcă dreptul la viață privată și demnitatea umană!

Romanov Gratiela, utilizator

Nu te obligă nimeni să vii cu bagaj transparent la aeroport pentru a putea folosi serviciile de transport aerian.
Acolo se face doar control de securitate, care respectă principiul proporționalității!
Te poți urca în avion cu bagaj netransparent! Deci, acolo nu este călcat în picioare dreptul oamenilor la viață privată!

mitabiciclista a scris:

Nu ești suspect,pur și simplu nu ești primit la muncă. Tot așa cum la aeroport nu ești primit în avion dacă nu pui în pungi transparente recipientele.Ti se calca în picioare și drepturile și demnitatea când ești pus sa te desculți, sa scoți cureaua de la pantaloni și altele.Dar sunt niște reguli care trebuie respectate pentru că viata are prioritate în fata fițelelor.Aveti dreptul și libertatea de a actiona în justiție împotriva angajatorului dacă vă considerat abuzat.

Există persoane care nu știu atunci când călătoresc cu avionul,cu trenul,cu metroul,când deschid robinetul la gaz sau la apa,aprind lumina,sau câte și mai câte servicii pe care le folosesc,au in spatele lor oameni care trebuie să să fie dedicați muncii 100 % și lasă viață privată deoparte până la ieșirea din tura.Orice neatenție sau neglijență a lor vă poate afecta personal.De aceea trebuie sa vina la muncă odihniți și 100 % apți(să nu fie sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise).Aveti dreptul să credeți orice,dar aveți și libertatea să gândiți.In ce constă munca dumneavoastră?Pentru că nu ați lămurit acest lucru.Poate în cazul dumneavoastră chiar nu se justifică restricții așa dure.In cazul meu regulamentul e avizat și înregistrat la ITM odată cu CCM.