Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cind pot sa depun preavizul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cind pot sa depun preavizul?

sunt angajata la o firma privata si am contract nelimitat cu conditia sa nu imi depun demisia in primele 6 luni.Luna viitoare pe data de 9 se implinesc cele 6 luni.Cind pot sa imi depun preavizul,inainte de data de 9 sau dupa aceasta data?:vishenka:va multumesc anticipat.
Sunt de acord cu @freeelis, asa este.
Dar.... Ptr ati apara aceasta libertate, in cazul in care angajatorul ia niste masuri, va trebui sa apelezi la justitie.

Dvs cand ati semnat contractul de munca ati stiut de aceasta clauza si, prin semnatura data, ati fost de acord cu ea.
Nu rezulta, din ce ne-ati spus, ce se intampla in caz ca depuneti demisia mai inainte de cele 6 luni. Presupun ca exista un punct din CIM care reglementeaza chestiunea aceasta.

Ca sa evitati tensiuni inutile poate ca ar fi mai bine sa depuneti demisia in data de 10. De atunci va curge si termenul de preaviz.