Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu vecinii ...

buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu vecinii de la ultimul etaj,fivecare pe partea lui,am facut acoperis,intre timp sa constituit Asociatia de proprietari....etc...acoperisul la vremea respectiva a fost facut cu autorizatie de la primarie...ok,revenind la actualitate acoperisul este in stare de degradare(sar tablele si azbestul de pe el)...am sesisat administratorul si presedintele de Asociatie verbal si prin mesaje de situatia acoperisului....vad ca nu se intampla nimic.....ce ar trebui sa fac ? in caz de cade vre-o bucata de azbest pe vre-o masina....cine este bun de plata ? va multumesc si astept o parere daca sunt responsabil de ceva ,sau este in atrubutia Asociatiei de proprietari.
Daca la momentul executarii acoperisului nu exista constituita asociatie de proprietari, cum ati obtinut autorizatie de constructie pentru interventie la parte comuna de imobil de locuit in comun?
Daca reprezentantii asociatiei e proprietari nu se implica pentru respectarea dispozitiilor in vigoare privitoare la asigurarea stariii tehnice a partii comune de condominiu,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Înainte de constituirea Asociației de proprietari, am făcut acoperișul cu acordul sub semnătura a locatarilor.....dar strict ptr a face acoperiș....nu pentru drept de proprietate.......