Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals in declaratii

Buna ziua
Tatal meu a murit lasand doua apartamente in urma sa.In unul din ele statea el iar in altul un frate de al meu.Am deschis succesiunea la notar unde in masa succesorala am trecut ambele apartamente.La notar fratele a venit prezentand o donatie pe care nu a depus o la dosar si a sustinut ca numai apartamentul unde a trait tatal meu face parte din masa succesorala.Deasemenea a refuzat sa depuna copie dupa donatie si la judecatorie unde i s-a pus in vedere acest lucru.
Am intrat in posesia unei copii dupa actul de donatie unde este stipulat faptul ca fratele este unicul descendent acest lucru facandu ma sa inteleg de ce a refuzat depunerea actului atat la notar cat si la judecatorie.
Intrebarea mea este daca ii pot face plangere pentru fals in declaratii ( din cate stiu la notar se da o declaratie pe proprie raspundere in astfel de cazuri) ?

Va multumesc.
erhabe, utilizator
Nu vreau sa va pun in discutie experienta dar cred ca ar fi cazul sa nu mai fiti asa de ferma
"Noi partile contractante declaram ca suntem de acord cu prezentul contract asa cum a fost redactat si staruim la autentificarea lui...."
Din punctul meu de vedere mi se pare ca semneaza ceva mai mult decat acceptarea donatiei.Si nu cred ca nu a completat o declaratie pe proprie raspundere in care declara ca este singurul mostenitor.Ar fi culmea ca notarul sa ii creada pe cuvant.
Ar trebui sa credeti, nu avea de ce sa completeze o declarație ca e singurul mostenitor pt ca nu se dusese sa dezbata o mostenire, ci sa primeasca o donatie.
Daca v-ati fi interesat sa dezbateti succesiunea curand, ati fi qflat de donatie si ati fi atacat-o in timp util. Puteti merge la un avocat sa întrebați daca mai puteti cere in conditiile actuale reductiunea.
In ce priveste falsul in declaratii , fratele nu a declarat in fals si chiar de ar fi facut, nu mai poate fi tras la raspundere.
Nu cred că este vorba de infracțiune fiindcă actul donării nu era condiționat de unicitatea fiului. Actul putea fi, sau nu, contestat, de către cineva care se considera prejudiciat; al doilea fiu putea de pildă respecta dorința tatălui de a dona casa celuilalt fiu. Deci notarul nu ar fi putut refuza legalizarea donației, chiar dacă știa că persoana are mai mulți moștenitori cu drepturi rezervate. Deci hai să nu ne judecăm cu cuvintele.

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Bună ziua!

Puteți formula plângere pentru infracțiunea de fals în declarații.

Notarul este încadrat în dispozițiile art. 175 Cod penal, astfel că declararea necorespunzătoare a adevărului în fața lui, cu scopul producerii unor consecințe juridice, constiuie infracțiune.

hotumattua, utilizator

Nu mai puteti formula plangere penala dar puteti dezbate succesiunea la instanta unde solicitati reductiunea liberalitatilor excesive.
erhabe a scris:

Buna ziua
Tatal meu a murit lasand doua apartamente in urma sa.In unul din ele statea el iar in altul un frate de al meu.Am deschis succesiunea la notar unde in masa succesorala am trecut ambele apartamente.La notar fratele a venit prezentand o donatie pe care nu a depus o la dosar si a sustinut ca numai apartamentul unde a trait tatal meu face parte din masa succesorala.Deasemenea a refuzat sa depuna copie dupa donatie si la judecatorie unde i s-a pus in vedere acest lucru.
Am intrat in posesia unei copii dupa actul de donatie unde este stipulat faptul ca fratele este unicul descendent acest lucru facandu ma sa inteleg de ce a refuzat depunerea actului atat la notar cat si la judecatorie.
Intrebarea mea este daca ii pot face plangere pentru fals in declaratii ( din cate stiu la notar se da o declaratie pe proprie raspundere in astfel de cazuri) ?

Va multumesc.

gi-jane2 a scris:

Ar trebui sa credeti, nu avea de ce sa completeze o declarație ca e singurul mostenitor pt ca nu se dusese sa dezbata o mostenire, ci sa primeasca o donatie.
Daca v-ati fi interesat sa dezbateti succesiunea curand, ati fi qflat de donatie si ati fi atacat-o in timp util. Puteti merge la un avocat sa întrebați daca mai puteti cere in conditiile actuale reductiunea.
In ce priveste falsul in declaratii , fratele nu a declarat in fals si chiar de ar fi facut, nu mai poate fi tras la raspundere.

Am aflat de faptul ca are donatie in cadrul succesiunii.Pana atunci pretindea ca are contract de vanzare cumparare.Am solicitat sa depuna copia la dosarul succesiunii si a refuzat, la fel cum a facut si in instanta la solicitarea acesteia.Notarul nici nu i-a solicitat acest lucru fapt care mi-a dat de gandit el neefectuand acea verificare a evidentelor fapt care a dus la respingerea actiunii in instanta pe care fratele o introdusese inainte de dezbaterea la notar.Oricum, am solicitat notarului efectuarea acelei verificari urmand sa deschid actiune in justitie pentru anularea donatiei.Si zic anulare pentru ca exista o plangere a tatalui meu impotriva fratelui pentru vatamare corporala plus faptul ca fratele se obliga sa il ingrijeasca pe tata in timpul vietii lucru de care nu s-a achitat.Daca instanta va gasi de cuvinta va anula donatia daca nu oricum voi cere reductiunea liberalitatilor excesive.