Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune de plata inainte de dezbaterea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune de plata inainte de dezbaterea succesiunii.Buna seara. Vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul ...

Buna seara. Vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul este singurul mostenitor si nu a dezbatut succesiunea dupa matusa lui ( aceasta nu a fost casatorita si nu a avut copii) . Pentru ca locuieste in straintatate nu se poate ocupa de actele necesare dezbaterii succesiunii si mi-a facut mie procura ( eu fiind cumparatorul) . Am cuvenit sa nu ii dau niciun ban acum dar eu am sa platesc toate cele necesare succesiunii. Cum ma pot asigura ca nu am sa platesc succesiunea din banii mei si el va incheia actul de vanzare cumparare cu mine in momentul in care o sa aiba certificatul de mostenitor? Va multumesc anticipat!
Și faptul ca de 16 ani nu a mai fost nimeni la acel teren, vi se pare un motiv bun ca să fiți sigura ca imobilul nu a mai fost vândut?
A mai fost un user pe forum, care a avut surprize.
Mandatul nu e o soluție pentru ca:
1. Poate fi revocat oricând.
2. Încetează la decesul mandantului.
raluk0207, utilizator

Asa este. Va multumesc!
raluk0207 a scris:

Și faptul ca de 16 ani nu a mai fost nimeni la acel teren, vi se pare un motiv bun ca să fiți sigura ca imobilul nu a mai fost vândut?
A mai fost un user pe forum, care a avut surprize.
Mandatul nu e o soluție pentru ca:
1. Poate fi revocat oricând.
2. Încetează la decesul mandantului.