avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune de plata inainte de dezbaterea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune de plata inainte de dezbaterea succesiunii.Buna seara. Vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul ...

Buna seara. Vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul este singurul mostenitor si nu a dezbatut succesiunea dupa matusa lui ( aceasta nu a fost casatorita si nu a avut copii) . Pentru ca locuieste in straintatate nu se poate ocupa de actele necesare dezbaterii succesiunii si mi-a facut mie procura ( eu fiind cumparatorul) . Am cuvenit sa nu ii dau niciun ban acum dar eu am sa platesc toate cele necesare succesiunii. Cum ma pot asigura ca nu am sa platesc succesiunea din banii mei si el va incheia actul de vanzare cumparare cu mine in momentul in care o sa aiba certificatul de mostenitor? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Madametuso , utilizator 23:39, 26 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și faptul ca de 16 ani nu a mai fost nimeni la acel teren, vi se pare un motiv bun ca să fiți sigura ca imobilul nu a mai fost vândut?
A mai fost un user pe forum, care a avut surprize.
Mandatul nu e o soluție pentru ca:
1. Poate fi revocat oricând.
2. Încetează la decesul mandantului.
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator

Asa este. Va multumesc!
raluk0207 a scris:

Și faptul ca de 16 ani nu a mai fost nimeni la acel teren, vi se pare un motiv bun ca să fiți sigura ca imobilul nu a mai fost vândut?
A mai fost un user pe forum, care a avut surprize.
Mandatul nu e o soluție pentru ca:
1. Poate fi revocat oricând.
2. Încetează la decesul mandantului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare casa fara intabulare in vederea demolarii Brezae Brezae Sunt interesat sa achizitionez o casa batraneasca care nu este intabulata. Intrebarea mea este: Mai este necesara intabularea acesteia, de vreme ce doresc sa o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! vreau sa cumpar un teren intravilan . pe titlul de ... Dreaan Dreaan Buna ziua! Vreau sa cumpar un teren intravilan . Pe titlul de proprietate este o persoana X care nu a avut copii si nici sot. Parintii si fratele ei au decedat ... (vezi toată discuția)
Teren lasat mostenire dupa ce a fost vandut Misha4870 Misha4870 Buna ziua, Sora mea si cu mine, avem urmatoarea situatie legata de o mostenire. Bunicul nostru din partea mamei le-a vandut parintilor nostri (mamei si ... (vezi toată discuția)