avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:46, 4 Mai 2022
Care certificat de calitate de moștenitor nu este act de proprietate..
Ultima modificare: Marți, 3 Mai 2022
raluk0207, utilizator


gi-jane2 a scris:

Nu trebuie sa prezentati nimic, asta nu înțelegeți.
Ce faceti dvs, e sa declarati ca va vin niste bani si in urma declaratiei ca va vin banii, platiti impozit.



Trebuie sa prezinți contractul de închiriere.
Iar contractul de închiriere suna la modul "subsemnatul....dau in folosinta apartamentul proprietatea mea (????) situat în..."
"Eu...., am dobândit imobilul prin....., conform ...."
Cel puțin într-un contract redactat la modul decent.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Nu trebuie sa prezinti nimic! Se completeaza declaratia unica in spv si atat!
raluk0207 a scris:



gi-jane2 a scris:

Nu trebuie sa prezentati nimic, asta nu înțelegeți.
Ce faceti dvs, e sa declarati ca va vin niste bani si in urma declaratiei ca va vin banii, platiti impozit.



Trebuie sa prezinți contractul de închiriere.
Iar contractul de închiriere suna la modul "subsemnatul....dau in folosinta apartamentul proprietatea mea (????) situat în..."
"Eu...., am dobândit imobilul prin....., conform ...."
Cel puțin într-un contract redactat la modul decent.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Doar ca locatiunea pe mai putin de 3 ani eate act de administrare, nu de dispozitie..
:)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Numai dupa ce este realizata dezbaterea succesorala dispuneti de bunurile cuprinse in masa succesorala, asa incat sa puteti perfecta un contract de inchiriere.



@raluka Cum ne place tuturor sa culegem numai ce ne convine! Daca postam doar atat Fiul este mostenitor sezinar. ,,moştenitor sezinar: moştenitor care are posibilitatea juridică de a intra în stăpânirea bunurilor succesorale şi de a exercita drepturile şi acţiunile dobândite de la defunct, fară a fi necesară atestarea prealabilă, pe cale judecătorească, a calităţii de moştenitor." ce-mi mai raspundeati?!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2022
DlGoe, utilizator

Alte discuții în legătură

Nu am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez ... KLM4 KLM4 NU am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez apartamentul ei ca nu am venituri decat mici. Ma ajutati va rog cu o idee cum sa inchiriez ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament. boby99y boby99y Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere scotty scotty buna, am si eu o problema . vreau sa inchiriez un apartament insa la proprietari este trecuta bunicamea(decedata). Mama lui tata . Cum tata este singurul ... (vezi toată discuția)