Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
Care certificat de calitate de moștenitor nu este act de proprietate..
raluk0207, utilizator

gi-jane2 a scris:

Nu trebuie sa prezentati nimic, asta nu înțelegeți.
Ce faceti dvs, e sa declarati ca va vin niste bani si in urma declaratiei ca va vin banii, platiti impozit.

Trebuie sa prezinți contractul de închiriere.
Iar contractul de închiriere suna la modul "subsemnatul....dau in folosinta apartamentul proprietatea mea (????) situat în..."
"Eu...., am dobândit imobilul prin....., conform ...."
Cel puțin într-un contract redactat la modul decent.

Nu trebuie sa prezinti nimic! Se completeaza declaratia unica in spv si atat!
raluk0207 a scris:

gi-jane2 a scris:

Nu trebuie sa prezentati nimic, asta nu înțelegeți.
Ce faceti dvs, e sa declarati ca va vin niste bani si in urma declaratiei ca va vin banii, platiti impozit.

Trebuie sa prezinți contractul de închiriere.
Iar contractul de închiriere suna la modul "subsemnatul....dau in folosinta apartamentul proprietatea mea (????) situat în..."
"Eu...., am dobândit imobilul prin....., conform ...."
Cel puțin într-un contract redactat la modul decent.

Doar ca locatiunea pe mai putin de 3 ani eate act de administrare, nu de dispozitie..
:)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Numai dupa ce este realizata dezbaterea succesorala dispuneti de bunurile cuprinse in masa succesorala, asa incat sa puteti perfecta un contract de inchiriere.

@raluka Cum ne place tuturor sa culegem numai ce ne convine! Daca postam doar atat Fiul este mostenitor sezinar. ,,moştenitor sezinar: moştenitor care are posibilitatea juridică de a intra în stăpânirea bunurilor succesorale şi de a exercita drepturile şi acţiunile dobândite de la defunct, fară a fi necesară atestarea prealabilă, pe cale judecătorească, a calităţii de moştenitor." ce-mi mai raspundeati?!
DlGoe, utilizator