Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... spatiu comercial la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

spatiu comercial la parterul blocului

am un spatiu comercial la parterul unui bloc cu 10 etaje cu intrare separata ,iar asociatia ma obliga sa platesc toate cotele de intretinere inclusiv interfon ,lift,femeia de servici ,lumina pe scara , noi neavand tangenta cu scara blocului.ma poate ajuta cineva?#-o
Mai concret, cu sau fara acea conventie, o firma care functioneaza la parterul unui bloc, in spatiu comercial prin constructie trebuie sa plateasca:
- tot ce consuma: apa, energie electrica, agent termic, gaz, etc. direct la furnizor, daca acestea sunt contorizate separat si are contracte cu furnizorii sau la asociatie.
- cota de cheltuieli pentru intretinerea si reparatia suprafetelor si instalatiilor comune (terase, pereti exteriori, subsol, conducte de alimentare, canalizare, etc). Acestea se platesc proportional cu cota indiviza (functie de suprafata utila).
- cota de cheltuieli de administrare: cheltuieli salariale si asimilate salariilor (presedinte, administrator, casier, contabil, cenzor, instalator...), cheltuieli cu rechizitete, materialele consumabile, gospodaresti, expertize, taxe timbru, onorarii avocati...
- alte sume fixe sau procentuale, dupa situatie.

Cheltuielile de la primul punct sunt variabile de la luna la luna in functie de cat consumati indiferent ca se achita la furnizor sau la asociatie.
Cheltuielile de la celelalte puncte pot fi variabile prin repartizarea lunara a cheltuielilor pe asociatie in acelasi mod cum se repartizeaza proprietarilor de apartamente (eventual fara a participa la unele, ca liftul, curatenia pe scari) sau pot fi prevazute in acea conventie ca o suma fixa lunar.
Conventia poate sa se incheie avand ca baza de calcul a sumei lunare media cotelor pe anul anterior sau costul pe metru patrat pe asociatie (bloc, scara).
Cuantumul acestora se poate stabili prin intelegere, negociere intre parti si se poate modifica de comun acord anual.
Adriantot, moderator