Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Declaratie de avere. Buna ziua. In 2015 la \"sfatul\" ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Declaratie de avere. Buna ziua. In 2015 la "sfatul" fostului ...

Declaratie de avere.
Buna ziua.
In 2015 la "sfatul" fostului sot si a unor probleme personale, am scris in declaratia de avere ca am luat impreuna un imprumut de la soacra in valoare de 50.000 lei. Avea si o data scadenta in 2022.
In 2016 aceasta datorie nu mai apare pt ca am realizat cand de absurd este ceea ce am facut.
In 2020 divortam si acesta acum ma ameninta ca se duce sa ma execute silit (in numele mamei sale). Stiu ca unele procese de executare silita se judeca si fara citarea partilor si imi este foarte teama ca ma voi trezi intr-o zi cu contul blocat.
Am cerut parerea unui avocat dar aceasta a fost sa nu fac eu primul pas ( exp autodenunt) si sa astept procesul. Insa daca ma trezesc ca se judeca si fara sa ma intrebe nimeni nimic?
Ce pot face? Va rog!
Va multumesc mult pt rabdare si explicații. O zi frumoasa.

E=mc² a scris:

Având în vedere cele adăugate mai sus lucrurile devin mai simple in sensul că nu există niciun titlu care sa dea dreptul la o executare silita. Obținerea unei hotărâri care sa confirme că nu a primit suma pe care a imprumutat-o și să vă oblige la plata presupune o judecată cu administrarea de probe în care sa se demonstreze că suma a existat, a fost inmanata cu titlu de împrumut, ternul stabilit pentru scadență și suma nu a fost restituita in termenul stabilit. Astfel, durata de soluționare mai mica de 6 luni nu are cum sa fie, iar dumneavoastră aveți timp să vă pregătiți astfel încât să nu fiți luată prin surprindere. As mai aduga și o eventuală prescripție a dreptului de a cere executarea silită în contextul în care termenul general ar fi împlinit. Sper ca informația oferită sa va fie de folos.

Nu lui trebuie sa ii inapoiati banii, ci soacra trebuie sa vi-i ceara. Ca sa ii ceara, trebuie sa dovedeasca imprumutul. Senpoate folosi de declarația dvs ca ati primit. Fiind vb de rude qpropiate, femeia poate spune ca nu a încheiat un act scris cu copiii sai, dar foloseste declaratia dvs ca ati luat si nu o sa aveti cum sa ziceti ca nu. In cel mai rau caz , o sa aveti de dat jumatate, asta daca are tupeu sa vi-i ceara in termen de 3 qni de la data scadentei.
Pe viitoar sa fiți mai atenta la ce declarați. Chiar daca aveti mai multi bani decat puteti justifica, nu e cazul sa declarati ca ati luat imprumut.
daca in declaratia din 2015 apare suma ca imprumutata iar in 2016 nu mai apare, puteti spune ca ati dat banii inapoi in 2016, acesta fiind si motivul pentru care nu mai apare. atata timp cat nu exista un document de imprumut, nu trebuie sa existe un document de restituire. "pe vorbe" v-a dat banii in 2015, "pe vorbe" i-ati dat inapoi in 2016 si astfel nu mai puteti fi acuzata de fals in declaratii.
Posibil sa aveti 2 probleme. Declaratia din 2015 ca ati luat - nu spuneti ca nu ati luat ca este fals in declaratie si declaratia din 2016 prin care nu apare datoria si asta va fi dovada ca ati inapoiat datoria. Pe aceasta cale trebuie sa actionati. Fiind ,,in familie'' nu ati intocmit nici un inscris doveditor.
In anul 2014 am terminat constructia casei. La sfarsitul anului fostul sot a ramas fara job iar in feb 2015 cand am facut declaratia acesta m-a pus sa scriu asta. La momentul respectiv eram terminata, abia intoarsa din cic, casa vraiște, sotul fara venituri si intr-o depresie crunta, imi tot spunea ca el moare, unde sa-l ingrop etc...as fi scris orice...in fine. Nu e o scuza sa fii prost. Doar o justificare...

gi-jane2 a scris:

Nu lui trebuie sa ii inapoiati banii, ci soacra trebuie sa vi-i ceara. Ca sa ii ceara, trebuie sa dovedeasca imprumutul. Senpoate folosi de declarația dvs ca ati primit. Fiind vb de rude qpropiate, femeia poate spune ca nu a încheiat un act scris cu copiii sai, dar foloseste declaratia dvs ca ati luat si nu o sa aveti cum sa ziceti ca nu. In cel mai rau caz , o sa aveti de dat jumatate, asta daca are tupeu sa vi-i ceara in termen de 3 qni de la data scadentei.
Pe viitoar sa fiți mai atenta la ce declarați. Chiar daca aveti mai multi bani decat puteti justifica, nu e cazul sa declarati ca ati luat imprumut.